Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Brífink po jednání Krizového štábu Moravskoslezského kraje - 1. 2. 2021

Hejtman MSK Ivo Vondrák informuje o aktuální situaci kolem Covidu-19. Online přenos po pravidelném jednání Krizového štábu Moravskoslezského kraje ze dne 1. 2. 2021 vysílal hejtman na svém facebookovém profilu. Upozornil především na problémy kolem britské mutace viru.

Nákaza aktuálně neohrožuje tolik domovy pro seniory, ale spíše školská zařízení a podniky. Soustředit se bude nyní třeba na britskou mutaci viru. V kraji se objevilo 44 případů, které jsou vysoce suspektní a čeká se ještě na jejich konečné potvrzení.

Ivo Vondrák, hejtman MSK: "Je to věc, kterou nelze brát na lehkou váhu, protože ten virus je vysoce virulentní. Už to není tak jak jsme byli zvyklí, že potřebujete mít 15 minut na přenos nákazy. Ta doba je výrazně kratší, stačí i letmý kontakt. Takže to jsou věci, které jsou velice nepříjemné, navíc se tam prodlužuje i doba karantény na 14 dní. Nejsou výjimkou případy, kdy nám jeden člověk nakazil 13 dalších."

Lidé by proto měli dodržovat vládní nařízení. Od 10. ledna klesal počet hospitalizovaných a od 20. ledna zase začal mírně narůstat. 

Ivo Vondrák, hejtman MSK: "Přibývá nemocných, těžce nemocných, nemocných na umělé plicní ventilaci i na mimotělním oběhu, kteří jsou mladší. Už to není jenom mladší šedesáti let, ale už jsou to i lidé mladší padesáti let nebo čtyřiceti let. Tito lidé zůstávají na lůžku až 62 dnů. Myslet si, že když si pojedu zalyžovat a že to nechytnu je mylná."

Dál probíhá také očkování. Tento týden by mělo být naočkováno 6 tisíc lidí. Příští týden má přijít dalších 7 200 vakcín Pfizer a očekává se také ještě dodávka 8 tisíc vakcín Moderny. Kvůli jejich nedostatku je jich ale propad o 30 až 40 procent, což dělá zhruba 10 tisíc dávek.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy