Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Povodí Odry postupně připravuje přehrady na tající sníh

Přehrady v Moravskoslezském kraji už se připravují na vodu z tajícího sněhu. Zásobní objem naplnění mají od 80 do 100 procent. Vodohospodáři v posledních dnech odpustili kolem 1/5 zásobních prostorů. Výrazný vzestup teplot a tání sněhu na horách se ale zatím tak brzy neočekává.

Za poslední měsíc napadlo v kraji dohromady zhruba od 20 do 170 milimetrů sněhu. Nejvyšší srážkové úhrny naměřili v horksých oblastech Beskyd i Jeseníků. Podle ČHMÚ se aktuální výška sněhu pohybuje v horách kolem 50 až 100 cm. Na tento sníh se postupně připravují i přehrady.

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: "Všechny významné nádrže v povodí Odry mají stupeň naplnění (80 až 100 %) zásobního objemu. V posledních dnech bylo uvolněno kolem 1/5 zásobních prostorů. Současné průtoky na vodních tocích jsou průměrné, pohybuji se kolem 30 až 180 denních vod."

I přes střídání teplot, kdy po oblevě přichází mrazivé dny, se zásoba sněhu v horských oblastech drží na nadprůměrné úrovni, sníh neodtává a dá se proto předpokládat vysoké nasycení povodí až na jaře. Na rozdíl od loňského roku, kdy prakticky zásoby sněhu nebyly žádné.

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: "Důležitá je zásoba vody v podobě sněhu v horských oblastech. Ta v období jarního tání dotuje nejen vodní toky, ale plní i nádrže, které zajišťují vodu pro obyvatelstvo i průmysl v letním období."

Obecně je pro povodí Odry příznivé, že se vždy odvodňují hlavně severní svahy Moravskoslezských Beskyd a Jeseníků, které odtávají postupně a historicky se tak nedochází k velkým povodním. V současnosti hlídají vodohospodáři také aktuální situaci kolem zamrzání vodních toků.

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: "V souvislosti s tvorbou ledu na vodních dílech, v žádném případě nedoporučujeme vcházet na zamrzlou vodní plochu. Led na nádržích i vzhledem k provzdušňování nemá dostatečnou pevnost a mohou být pod ním vzduchové kapsy vzniklé postupným záklesem hladin v nádržích."

Vodohospodáři zatím uvolnili zásobní prostory na klíčových nádržích Šance a kaskádě Kružberk - Slezská Harta, tak na jiných nádržích, například na Žermanicích.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy