Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Letečtí záchranáři použili v úterý při zásahu u dvou pacientů palubní jeřáb

Během úterý zasahovali letečtí záchranáři u dvou událostí, kdy museli použít palubní jeřáb. Nejprve spěchali ke zraněnému muži u chaty v Morávce na Frýdecko-Místecku, tam jim asistovala i horská služba. Ve druhém případě pomáhali společně s hasiči muži u Hostašovic na Novojičínsku, který se zranil při kácení stromu.

V úterý před polednem spěchali letečtí záchranáři do obce Morávka na Frýdecko-Místecku. Čtyřiapadesátiletý muž upadl na chatě nad vesnicí v těžce nepřístupném terénu. Jako první si zavolal na pomoc horskou službu.

Radim Pavlica, zasahující člen Horské služby Beskydy: "V lokalitě Bebek nešťastně uklouzl, přisedl si nohu a v oblasti pod kolenem si způsobil otevřenou zlomeninu dolní končetiny. Na místo vyrazila čtyřkolka se záchranáři ze stanice Gruň a terénní auto ze stanice Frýdlant nad Ostravicí."

Posledních 250 metrů museli záchranáři kvůli vysoké vrstvě sněhu zdolat pěšky a na čtyřkolce. Na místě ihned zastavili krvácení, dolní končetinu zafixovali a uložili muže do transportního prostředku. Transport pozemní cestou by se ale stal časově náročný a pro pacienta dyskomfortní, proto byl přivolán vrtulník z Ostravy, který ale na místě nemohl přistát.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "Palubním jeřábem byl z vrtulníku vysazen lékař, který provedl vyšetření a ošetření muže, jenž utrpěl těžké poranění dolní končetiny. Pacient byl vyzvednut, po mezipřistání na vhodném místě převzat na palubu stroje a šetrně přepraven do ostravské fakultní nemocnice."

Pár hodin na to pak spěchal vrtulník do zalesněného terénu poblíž obce Hostašovice na Novojičínsku. Čtyřicetiletý muž tam byl při kácení zraněn stromem a spadl do přibližně desetimetrové strže.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "Tým RZP, který k místu dorazil spolu s hasiči jako první, musel k pacientovi zasněženým lesem posledních asi osm set metrů pěšky. Záchranáři zajistili prvotní ošetření zraněné dolní končetiny, podání léků a tepelný komfort. I v tomto případě by byl standardní transport muže zdlouhavý a velmi náročný. Z paluby vrtulníku byl proto vysazen lékař a pacienta z místa následně záchranáři přepravili vzdušnou cestou."

Posádka jej pak předala do další péče týmu urgentního příjmu FN Ostrava.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy