Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Obchody se v pondělí neotevřou, naopak se přitvrdí! Do obchodů a MHD jedině s respirátorem, nanorouškou nebo dvojí chirurgickou rouškou

Situace se opět zhoršuje a proto není možné v pondělí otevřít obchody. V pátek dopoledne to oznámil ministr zdravotnictví Jan Blatný. Od úterý se navíc zavede povinnost nosit v obchodech a v MHD respirátory FFP2 nebo KN95, případně dvojitou chirurgickou roušku. Epidemiologové vidí obrovský problém v rychle se šířící britské mutaci viru, kvůli které se opět plní nemocnice.

Všichni se těšili, že se od pondělí otevře velká část obchodů, místo toho ale přišla studená sprcha. Vláda rozhodla, že kvůli opětovnému nárůstu nemocných a také rychle se šířící britské mutaci se obchody otevírat nebudou. 

Jan Blatný, ministr zdravotnictví: "Původní úvaha o uvolnění nebo otevření některých obchodů není průchozí a nedojde k ní od pondělí. Naopak jsme se shodli na tom, a byl to návrh na kterém budu trvat já, že je potřeba udělat opravdu všechno proto, aby se šíření té nákazy, které je dáno zejména poměrně rychle se šířící britskou mutací, zabránilo."

Příští týden se tak mírně přitvrdí. Do obchodů, hromadné dopravy a veřejných míst, kde je velké množství lidí bude povinnost nosit respirátor, nanoroušku nebo dvojí chirurgickou roušku. Konkrétní místa budou ještě upřesněna. 

Jan Blatný, ministr zdravotnictví: "V pondělí bude vydáno opatření ministerstva zdravotnictví, které bude nařizovat nošení FFP2 respirátorů, případně nanoroušky a nebo dvou na sebe nasazených standardních chirurgických roušek v místech, kde je vysoká kumulace lidí, kam patří zejména obchody, veřejná doprava, nemocnice a podobně. Ta místa budou ještě upřesněna ve vyhlášce."

Nařízení bude vydáno v pondělí, ale platit začne od úterý. Ministr ale vyzval veřejnost, aby začala tyto ochranné prostředky nosit nejlépe okamžitě.

Jan Blatný, ministr zdravotnictví: "Rád bych všechny požádal, aby pokud je to jen trochu možné, aby už nyní ty definované ochranné prostředky nosili, zejména tam, kde je to riziko zvýšené. Šíření té virové nákazy napříč republikou je naprosto neoddiskutovatelné a opravdu během posledních zhruba dvou nebo tří dnů dochází k té eskalaci, která není žádoucí a která je poměrně dramatická, takže prosím udělejme to sami pro sebe. Třeba ještě o něco dříve, než přijde vlastní nařízení."

Vláda dál pokračuje v plánu alespoň poslat studenty a žáky závěrečných ročníků od 1. března do škol. Opět se bude jednat o povolání studentů mediků nebo zdravotnických škol do nemocnic. Stejně tak se uvažuje o zavedení samotestování zaměstnanců ve firmách. Od 1. března budou také do očkování zapojeni praktičtí lékaři a plánuje se i o očkování učitelů.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy