Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

LÉTA BĚŽÍ: Projekt #BOSMEPARTYJA pomáhá potřebným v Moravskoslezském kraji

Bosmepartyja - krajský dobrovolnický projekt. Starším lidem v něm pomáhají lidé v celém regionu. Teď se do něj zapojilo také Divadlo Petra Bezruče. Jeho členové - od herců až po techniky - docházejí do domovů seniorů, aby zpříjemnili čas klientům a ulehčili práci zaměstnancům.

Projekt #BoSme Partyja vznikl v polovině října loňského roku, kdy se ukázalo, že kraj se v koronavirové krizi bez dobrovolníků neobejde. Přihlásily se stovky lidí.

Ivo Vondrák (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: “Máme už dneska 709 zájemců o dobrovolnictví. Samozřejmě někteří z nich jsou proškoleni a někteří z nich už také pracují na jednotlivých místech. Je jich 224, což je úplně skvělé číslo, ale pořád jich není dost, takže my občas otevřeme toto téma, abychom vás vyzvali, abyste na nás nezapomněli a abyste se případně přihlásili.”

Péči o dobrovolníky zajišťuje zkušená organizace ADRA, se kterou Moravskoslezský kraj nejen v tomto projektu spolupracuje. ADRA zájemce kontaktuje, školí a hledá pro ně nejvhodnější umístění.

Dagmar Hoferková, ředitelka Dobrovolnického centra ADRA Ostrava: “My jsme zapojili dobrovolníky opravdu napříč celým Moravskoslezským krajem. Jsou dobrovolníci, kteří pomáhají v Ostravě, tam jich je více než 80, ale také dobrovolníci ve Frýdku-Místku, v Havířově, ale i v menších městech jako je Vítkov. Zapojili jsme je ve 20 městech po celém regionu. Co dobrovolníci dělají? Ještě pořád pomáhají se situací, kdy je málo personálu z důvodu karantén, nemocí personálu. Desinfikují prostory, pomáhají s přímou péči klientů, atd.”

Díky očkování se už teď dá říct, že situace v sociálních zařízeních v Moravskoslezském kraji se výrazně uklidňuje. Během nouzového stavu mohou dobrovolníci suplovat práci zaměstnanců těchto zařízení - jde o výjimku, která mimo nouzový stav platit nebude.

Dagmar Hoferková, ředitelka Dobrovolnického centra ADRA Ostrava: “Dobrovolníci už mohou dělat jen aktivizaci klientů, to znamená povídat si s nimi, chodit na procházky, psát si s nimi.”

K řadě dobrovolníků se přidali i členové ostravského Divadla Petra Bezruče. Zapojili se nejen herci, ale třeba i maskérka, technici, režisér nebo umělecký šéf. Prostor, který získali po vynuceném zavření divadel, věnují druhým.

Markéta Matulová, herečka Divadla Petra Bezruče Ostrava: “Člověk se snaží, co nejlépe využít svůj volný čas, proto docházím do Kamence. Snažím se třikrát týdně: pátek, sobota a neděle. V tyto dny tam nejsou někteří zaměstnanci, kteří tam pracují, takže ať je alespoň nějaká zábava a činnost. To nejjednodušší je zajít za klientem, zaklepat, vejít, popovídat si, zahrát hru, přečíst knihu, poslechnout hudbu.”
Filip Kapusta, technik Divadla Petra Bezruče Ostrava: “Mám dvě dcery, 9 a 12 let. Jsou samozřejmě teď na distančce a hned se ptaly. Já jsem jim pár příběhů řekl, ale nechtěl jsem je úplně zasvěcovat do toho, jaké tam ty paní mají příběhy. Musím uznat, že je to strašně psychicky náročná práce. Jsem rád, že sestřičkám můžu občas pomoct, pobavit se s nimi, jim se uleví. Protože je to takový velký mentální vysavač, vás se pořád někdo na něco ptá a furt se vrací zpátky na začátek diskuze a neudrží pozornost. Za ty sestry bych dal ruku do ohně.”

Členové divadla mají ještě jeden plán. Se seniory chtějí v rámci projektu Stará láska nerezaví natočit jejich životní příběhy a představit je divadelním fanouškům v inscenaci.

Jisté je také to, že dobrovolnický projekt Bosmepartyja bude v Moravskoslezském kraji pokračovat i nadále.

Ivo Vondrák (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: “My jsme se dohodli na tom, že my ho s Covidem neukončíme, že budeme pokračovat dál. Protože je celá řada lidí, která potřebuje pomoci i v době, kdy tady epidemie není. Chceme se starat o životní prostředí, chceme se starat o práci s nadanými dětmi, stejně tak se musíme starat i o ty, které jsou méně nadaní.”
Dagmar Hoferková, ředitelka Dobrovolnického centra ADRA Ostrava: “Máme velikou radost, že opravdu lidé na to reagovali. Mnozí z nich to už mají zakořeněno ve svém smyslu života a opravdu chtějí pokračovat. Takže to je taková pozitivní změna, která se během covidu stala.”

Další zájemci o práci dobrovolníků se mohou hlásit na mailové adrese spolu2@msk.cz.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy