Tomáš Řežáb, ředitel SPŠ Ostrava – Vítkovice: „My na střední škole v Ostravě - Vítkovicích účastí v projektu Okap, který je krajský projekt a jako partneři jsme zavázaní tím, že budeme šířit polytechniku a povědomí o technických oborech i směrem k základním školám. A na základě této aktivity, protože standardně žáci základních škol jezdili k nám do školy, vozili jsme je do firem, ukazovali jsme jim moderní technologie, které se v Moravskoslezském kraji nacházejí, a bohužel to momentálně není dostupné, tak jsme se rozhodli to řešit, v podstatě jako vše v současné době, na dálku. Máme tedy domluvené s kolegy ze základních škol a žáky základních škol, zejména devátých tříd, že jsou připojeni přes Microsoft Teams a poslouchají jak přednášku odborníka z firmy, tak naše informace o tom, co se dá studovat na technických školách v Moravskoslezském kraji a všechny tyto informace si můžou utřídit a podle toho vybrat, kam půjdou dál studovat.“
Takže v tomto případě se nejedná konkrétně o vaší školu, ale měl byste představit technické obory na všech středních školách v našem regionu.
Tomáš Řežáb, ředitel SPŠ Ostrava – Vítkovice:
„Samozřejmě představujeme především obory z naší školy, ale nicméně proto, že je důležité, aby se do podvědomí žáků, že je potřeba studovat technické obory a že těch techniků je stále málo, tak nezapomeneme vždy zdůraznit, že je víceméně jedno, jakou školu půjdou studovat, že není vysloveně nutné, aby chodili k nám. Ale vybrat si technický obor v současné době je velmi dobrá volba.“
A jak samotná komunikace převážně s deváťáky probíhala?
Aleš Hečko, učitel odborných předmětů: „V prvé řadě jim prezentujeme všechny obory, které u nás na škole vyučujeme, to znamená strojírenství ve třech specializacích, managment ve strojírenství, mechanik, seřizovač a obráběč kovů. Po té prezentaci se jim snažíme nějakým způsobem dát prostor na dotazy k těm oborům. Dotazy jsou víceméně různorodé, protože se ptají od možností přijímacího řízení, přípravných kurzů k přijímacímu řízení, ptají se i na obsah studia, praxi, na nějaké využití naší techniky, na nějaké zpracování odborných činností nebo maturitních prací a takových věcí.“
Jaký je zájem? Jste spokojeni s tím, kolik lidí se přihlásilo?
Tomáš Řežáb, ředitel SPŠ Ostrava – Vítkovice: „Docela nás to překvapilo, protože ten projekt se základními školami je pro nás v tomto režimu nový a na druhou stranu jsme schopni vidět přesně ty počty přihlášených. Pohybuje se to někde mezi 40-100 žáky v tom jednom sezení.“
Proč by si měli vybrat technické obory?
Tomáš Řežáb, ředitel SPŠ Ostrava – Vítkovice: „Je to zejména s nástupem potom do zaměstnání, protože jak všichni víme, tak techniků je stále málo a ba naopak jich podle mě ještě ubývá. Spoustu lidí chce jít především studovat vysoké školy, ale nám chybí zejména středoškolsky vzdělaní odborníci. A firmy z regionu nás prosí, abychom tyto odborníky dodávali. A bohužel prostě to povědomí v té veřejnosti je takové, že studovat vysokou školu je víceméně základ.“
Nejen na SPŠ v Ostravě – Vítkovicích věří, že aktivity podobného ražení mohou přispět k tomu, že o technické obory na středních školách v MS kraji bude v budoucnu daleko větší zájem.