Jakub Unucka (ODS + TOP 09), náměstek hejtmana MS kraje: „Je to na jednu stranu samozřejmě smutné, protože to hornictví k tomu Ostravsku, Karvinsku patří. Na druhou stranu se s tím prostě nedá nic dělat, takový je stav a pojďme toho využít tak, aby to bylo ku prospěchu.“
Moravskoslezský kraj si nechal zpracovat dopadovou studii o tom, co se stane, až těžba a poté spalování uhlí v našem regionu definitivně skončí. Můžete nám ve stručnosti prozradit, co tam je?
Jakub Unucka (ODS + TOP 09), náměstek hejtmana MS kraje: „Tak jsme si řekli: pojďme se podívat v našem kraji, jestli to bez toho uhlí půjde a kdy. Je jasné, že oddělíme od toho průmyslové podniky, protože koks je jasný, železo se bez uhlí, případně bez koksu vyrobit nedá. A tam je dohoda se všemi organizacemi, jak Greenpeace, tak Hnutí Duha, že koksovny neřeší nikdo. Výroba koksu není to, co by nás trápilo. A my jsme se soustředili na výrobu tepla a tam jsme zjistili, že když spálíme všechny odpadky, všechnu biomasu, všechen důlní metan, všechno zateplíme polystyrenem a budeme šetřit, tak ušetříme zhruba půl milionu tun uhlí. A dalšího půl milionu uhlí ale ještě pořád potřebujeme. Takže buď budeme topit uhlím, toho půl milionu, anebo plynem. A pokud chceme to uhlí odstranit, tak to skutečně musí být jenom plyn a to bude trvat někdy do roku 2029, než se natahají trubky s dostatečnou kapacitou plynu.“
Konec těžby uhlí v OKD, tady v našem regionu s sebou přinese dovoz uhlí ze zahraničí, jeho skladování, jeho transport, což je další ekologická zátěž. Co s tím?
Jakub Unucka (ODS + TOP 09), náměstek hejtmana MS kraje: „Samozřejmě přivézt těch několik milionů tun uhlí z Austrálie, z Brazílie je něco šíleného z pohledu klimatu. Tady to rozum nebere, že do Karviné se bude vozit uhlí z Austrálie, ale takový je život. Podle mě bude daleko horší sehnat razítka na všechny ty skládky, protože opravdu třeba Ostrava zakázala skládkování, takže uvidíme, jak se s tím ty firmy poperou. Druhou věcí bude kapacita Bohumína, protože už dneska přes Bohumín jezdí uhlí do Košic, a když si připočteme to potřebné množství uhlí, tak je to 10 obrovských vlaků denně, které musí přes Bohumín projet. Takže to bude další oříšek, ale pevně věřím, že se to podaří zvládnout.“
Co konec těžby uhlí může znamenat pro Karvinsko, potažmo pro celý náš kraj?
Jakub Unucka (ODS + TOP 09), náměstek hejtmana MS kraje: „Podle mě obrovskou šanci. Občas slýchávám, že první, co je třeba udělat v Karviné, je muzeum hornictví. Já si myslím, že to je strašná blbost, že opravdu ta Karviná by se měla odstřihnout absolutně od hornictví. Podívejme se dneska na Ostravu. Kdyby tady nebyla šachta u Jindřicha jako pozůstatek a kdyby tady nehořely tři haldy, tak ani nevím, že se tady těžilo. Takže podle mě Karviná za 20 let by se měla snažit, aby tam o těžbě nebyla ani zmínka. Možná s jedinou výjimkou, a to je šikmý kostel. A myslím si, že by to šlo udělat, těch peněz na to bude relativně dost. Musí být shoda mezi městy, Diamem, státem, krajem, co všechno by se tady mělo udělat. Opravdu Karviná by se měla stát nejzelenějším městem České republiky.“
Jak jste schopni jako kraj tento region podpořit?
Jakub Unucka (ODS + TOP 09), náměstek hejtmana MS kraje: „My tady máme koncept Poho 2030, což je jaksi asi vize toho, co by s tím trojúhelníkem Havířov, Karviná, Orlová mělo být. A myslím si, že na jedné straně to může být třeba krásný příklad úplně soběstačné průmyslové zóny, která bude brát energii jak tu elektrickou, tak tepelnou, třeba z toho důlního metanu, případně z nějakých fotovoltaik. Do budoucna se ta zóna může stát třeba i ekonomickou zónou, daňovou. To je jako jeden příklad, třeba na Lazech, když to řeknu konkrétně. A další věc je opravdu udělat nějakou turistickou atrakci, která tady přitáhne řekněme miliony lidí. Ať už to jsou třeba skleníky s tropickými stromy, protože toho tepla v těch šachtách je opravdu hodně. Krytá sjezdovka, byť se to může zdát jako fantasmagorie, tak opět z toho důlního metanu jde takové věci opravdu energeticky zabezpečit.“