Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

FN Ostrava pomáhá s krizovou situací ostatním nemocnicím v Česku, přijala už několik covidových pacientů s těžkým průběhem

Moravskoslezský kraj pomáhá řešit krizovou situaci s Covid pacienty v ostatních regionech Česka. Do Fakultní nemocnice v Ostravě zamířilo v posledních dnech 12 pacientů ve vážném stavu. Tři z nich se už mohli vrátit zpět do svého kraje. Největší krajská nemocnice je ale podle mluvčí Petry Petlachové na hranici své kapacity lůžek JIP. Tuto informaci na pravidelném brífinku po jednání Krizového štábu MSK potvrdil i hejtman Ivo Vondrák.

Distribuci pacientů v těžkých stavech řídí Národní registr intenzivní péče, do kterého všechny nemocnice v Česku hlásí volná lůžka. Pokud se pacient v těžkém covidovém stavu vyskytne v regionu, kde už nemají kapacitu, je domlouván jeho transport do nemocnice, kde jsou volná lůžka k dispozici. Do Fakultní nemocnici Ostrava už byli pozemní cestou nebo vrtulníkem transportování pacienti například z Olomouckého nebo Pardubického kraje.

Petra Petlachová, mluvčí FNO: "Z jiných krajů máme aktuálně 9 pacientů. 8 z nich je na JIP lůžcích, 1 pacient je na standardním lůžku, kam byl přeložen z JIP lůžka. Prostor pro další pacienty z jiných krajů už ale aktuálně bohužel nemáme." 
Ivo Vondrák (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: "Stále kontinuálně narůstá zatížení našich nemocnic, zejména v oblasti lůžek JIP, což je nepříjemná věc."

Nejen FNO, ale i všechny nemocnice v kraji jsou podle hejtmana Vondráka téměř na hranici svých možností. K dispozici jsou jen jednotky lůžek JIP. Hejtman také řekl, že Fakultní nemocnice Ostrava bude provádět reprofilaci lůžek tak, aby byly neustále alespoň dvě desítky lůžek JIP k dispozici.

Ivo Vondrák (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: "S nimi se dá hýbat jen opatrně a se zřetelem na to, že tato lůžka musí být připravena i pro ty další, kteří onemocní i jinou chorobou než Covid-19."

Nejkritičtější dny v českém zdravotnictví podle ministra Blatného přijdou v následujících dnech.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy