Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Výsledek kontroly strážníků: zákrok proti ženě v Ostravě-Porubě byl v souladu s právními předpisy

Vnitřní kontrola Městské policie Ostrava ukončila šetření průběhu služebního zákoroku proti ženě z 2. března 2021 v Ostravě-Porubě. Prověřením všech dostupných informací bylo konstatováno, že postup strážníků vůči ženě byl proveden zcela v souladu s právními předpisy, oznámil to mluvčí MP Ostrava Jindřich Machů.

video: MP Ostrava
Stáhnout video

Incident se stal 2. března 2021 v odpoledních hodinách. Při kontrole dodržování vládních nařízení v Ostravě-Porubě strážníci provedli kontrolu 30leté ženy z Ostravy-Poruby, která na veřejně přístupném místě neměla nasazenu ochrannou roušku a na místě veřejnosti přístupném konzumovala alkoholické nápoje. 

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "Při projednávání protiprávního jednání žena odmítla se strážníky jakkoliv spolupracovat. I přes zákonná poučení odmítla strážníkům prokázat svou totožnost a následně pak neuposlechla opakovaně zákonné výzvy k setrvání na místě do doby příjezdu Policie České republiky. Tu strážníci na místo přivolali k provedení ztotožnění osoby." 

Podle mluvčího MP Ostrava strážníci téměř deset minut před provedením samotného zákroku hlídkou PČR se ženou asertivně komunikovali a vysvětlovali jí rozsah porušení vládních nařízení. 

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "Je nám líto, že svědkem celé události bylo malé dítě uvedené ženy, jelikož tyto situace jsou vždy velmi emočně vypjaté. S ohledem na tuto skutečnost se strážníci po celou dobu snažili danou situaci neeskalovat, jednat asertivně a předejít tak možné traumatizaci dítěte. Následný zákrok a zajištění ženy byl pak již proveden přivolanou hlídkou Policie České republiky. Průběh služebního zákroku, jakož i postup strážníků byl předmětem vnitřní kontroly Městské policie Ostrava. Prověřením všech dostupných informací bylo konstatováno, že postup strážníků vůči ženě byl proveden zcela v souladu s právními předpisy.
Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "K celé situaci nutno dodat, že každý občan je povinen respektovat zákonná oprávnění strážníka, ať již v podobě prokázání totožnosti strážníkovi či uposlechnutí jeho zákonné výzvy. Rovněž tak je každý občan povinen strpět nezbytné úkony spojené s projednáváním nebo dokumentací jeho protiprávního jednání, a to i v případě, že si svého protiprávního jednání není občan vědom, případně s ním nesouhlasí. Průběh a okolnosti zákroku a dalších provedených úkonů, jakož i jeho psychologický aspekt bude dále předmětem školení strážníků v rámci následných výcviků."

Událostí se zabývá také odbor vnitřní kontroly Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje. 

Soňa Štětínská, mluvčí PČR Moravskoslezského kraje: "Samotné použití donucovacích prostředků policisty obvodního oddělení Ostrava – Poruba 2 bylo vyhodnoceno jako oprávněné. V obecné rovině lze připojit informaci, že policisté mají obecně zákonnou povinnost konat. Zde je potřeba sdělit, že i osoby podezřelé z protiprávního jednání mají (kromě svých práv) také určité povinnosti, například uposlechnout výzev úřední osoby."

Incident vyvolal velkou vlnu kritiky ale i podpory strážníků v celém Česku. Primátor Ostravy Tomáš Macura (ANO) se k události nepřímo vyjádřil v komentářích na svém Twitterovém účtu. 

Twitter @Macura2014: "Nejsem tvůrcem vládních nařízení. A jsem názoru, že jdu-li se sám projít do parku nebo na procházku se psem, není roušek třeba. Znamenalo by to ale se spolehnout na odpovědnost a rozum jednotlivých lidí. Právě onen incident ale ukazuje, že by to byl asi dost nereálný předpoklad."
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy