Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Záchranný vrtulník má další zásah v nepřístupném terénu na Odersku. Lesního dělníka vytáhl na palubu jeřáb

Letecká záchranná služba MS kraje má za sebou další zásah, při které byl využit palubní naviják. Pomocí vrtulníku byl zachráněn lesní dělník, kterého zavalil strom na Vítkovsku. Lékař se pro těžce zraněného muže musel spustil na jeřábu přímo doprostřed lesa.

Operační středisko zdravotnické záchranné služby MS kraje přijalo tísňové volání z lesa u obce Klokočůvek nedaleko Vítkova. Při kácení stromů zavalil jednoho z dřevorubců vzrostlý strom. Na místo vyrazily pozemní týmy i letecká záchranná služba. Při obhlídce místa se jako nejvhodnější ukázala záchrana pomocí vrtulníku.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Sedmačtyřicetiletý muž by stromem zavalen při kácení, a to ve značně obtížně přístupném terénu. Z vrtulníku letecké záchranné služby byl proto po rekognoskaci místa do prudkého svahu vysazen lékař. Prvotní vyšetření pacienta ukázalo na vícečetná poranění v oblasti končetin, pánve a páteře."

Po ošetření byl pacient zajištěn pánevním pásem a uložen do vakuové matrace. V transportním vaku ho pak vytáhl společně s lékařem palubní naviják nad stromy, při mezipřistání byl naložen do vrtulníku a transportován do nemocnice. Palubní naviják je v těchto situacích velkým pomocníkem.

Martin Vaniš, pilot Letecké záchranné služby: “Značně zrychlí zásah v nepřístupném terénu. Výhoda jeřábu je ta, že není potřeba před tím zásahem přistát a z chodu lze vysadit doktora. Máme jeřáb vybaven 50ti metrovým lanem, takže je schopen zásahu více méně v jakýchkoliv podmínkách i v lesnatém terénu.”

Při podobných zásazích je důležitá i pozemní podpora, o kterou se mohu postarat hasiči, horská služba nebo další tým záchranné služby. 

Petr Kůdela, mluvčí HZS MS kraje: "Hasiči se za mužem vydali zhruba půl kilometru těžce přístupným lesním terénem nahoru do kopce. Pomohli umístit muže do podvěsu vrtulníku a také snést vybavení ZZS MSK. U cesty ještě vyměnili píchlé kolo na vozidle zdravotníků."
Palubní naviják je nově využíván teprve od začátku roku a už byl v akci ve čtyřech případech. Bylo to v horách nebo nepřístupném lesním terénu.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy