Karel Havlíček (za ANO), ministr průmyslu a dopravy ČR: „Pro nás je uhlí stále v současné době zcela zásadním zdrojem pro výrobu energie, na druhou stranu je třeba vidět realitu, a to jak z úhlu pohledu rostoucích cen, z úhlu pohledu vývoje cen uhlí a z úhlu pohledu i našich závazků v rámci Evropské unie. V současné době dochází už po dobu několika měsíců k útlumu na Ostravsku, a to dolů OKD, přičemž ten první krok převodu na společnost Diamo a útlumu nastal už 1. ledna 2021, kdy se převedly lokality Útlum jih a Útlum sever, nicméně zde to bylo spjato už s utlumovanými doly, přičemž z pohledu zaměstnanců se jednalo o 750 pracovníků. 200 jich zůstalo v rámci dalších sanací a rekultivací, to znamená ti, kteří budou pracovat pod společností Diamo – státní společností – pod ministerstvem průmyslu obchodu, 550 lidí postupně skončilo.“
V těchto týdnech prožíváme zlomový okamžik, protože skončily doly Darkov a ČSA na Karvinsku.
Karel Havlíček (za ANO), ministr průmyslu a dopravy ČR: „Co to znamená z úhlu pohledu zaměstnanců, 1750 pracovníků, přičemž 500 pracovníků bude pokračovat dále pod společností Diamo v rámci sanací, rekultivací, 1250 zaměstnanců bude postupně odcházet. Se zaměstnanci se pracuje velmi citlivě, připravuje se celá řada kompenzací, ať už prostřednictvím 11měsíčního odstupného, které může být realizováno na bázi dohody, nebo na bázi specifického příspěvku, který bude na úrovni 8000 Kč měsíčně, respektive 5300 Kč měsíčně s ohledem na to, jestli pracoval pracovník pod povrchem dolu nebo na povrchu dolu a tato doba bude až 5letá, tyto příspěvky jsou pochopitelně na měsíční bázi.“
Náklady spojené s útlumem OKD dosáhnou 15,6 mld. korun až do roku 2035. V letošním roce nás to bude stát 2,7 mld. Zejména kvůli propouštění zaměstnanců.
Karel Havlíček (za ANO), ministr průmyslu a dopravy ČR: „Je důležité říct, že s ohledem na zaměstnance se pracuje i v rámci takzvaného projektu Nová šichta, což je projekt, který zajistilo OKD společně s úřadem práce, jedná se o informační místa a kontaktujeme různé firmy na Karvinsku, v okolí, nabízí se práce, pracuje se tam podle našeho názoru poměrně flexibilně. A mohu garantovat, že společnost Diamo, která na sebe přebírá do značné míry závazek, tak bude postupovat maximálně citlivě k zaměstnancům, tak maximálně rychle a profesionálně ve smyslu dalších rekultivací a sanací.“
Příběh OKD se vyvíjel dlouho, určitý zlom nastal před několika lety, kdy společnost, která byla odsouzena k zániku, přešla pod státní podnik Prisko a byla zachráněna. V současné době některá pracoviště stále ještě fungují a v tuto chvíli datum finálního ukončení těžby není stanoveno. Bude záležet na poptávce po uhlí a na politických rozhodnutích.