Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Přesné vyšetření prostaty a její biopsii umožňuje nový přístroj v krnovské nemocnici

Především mužským pacientům pomůže v krnovské nemocnici nový přístroj na urologii, který byl právě uveden do provozu. Umožňuje přesné vyšetření prostaty a určení ložisek případného onemocnění. Přístroj kombinuje magnetické a ultrazvukové vyšetření.

Kolem dvou milionů korun investovala nemocnice do pořízení externí zobrazovací jednotky biopsie prostaty.

Ladislav Václavec, ředitel nemocnice: „Nemocnice pořídila poměrně špičkový přístroj, který dělá fúzi jak magnetických snímků, tak snímků z ultrazvuku a podle něj se daří urologům zacílit i minimální ložiska v prostatě a bioptovat je. Tím poskytujeme úplně přesný obrázek té tkáně k vyšetření.“

Prostata je velmi důležitý orgán pro životnost a tvorbu spermií. Její zvětšení, neboli zbytnění trápí až polovinu mužů, starších 50. let. Dalším onemocněním bývají záněty prostaty, většinou způsobené infekcí. K nejzávažnějším pak patří rakovina prostaty, která patří k nejčastějším nádorovým onemocněním u mužů.

Jan Pulcer, lékař urologie: „Jsme v místnosti, kde provádíme odběry vzorků z prostaty, tady je ultrazvuk Plex Foxus 300 a tady máme externí jednotku biopsie od firmy Medcom, zakoupená v letošním roce. Jde o jednotku, která umožňuje propojení ultrazvuku s magnetickou rezonancí. Tady jsou obrázky, tato část zobrazuje magnetickou rezonanci prostaty a zde vidíme ultrazvukové vyšetření."

Lékař vidí prostatu v 3D vyobrazení a může velmi přesně určit místo, odkud provede odběr vzorků tkáně.

Jan Pulcer, lékař urologie: "Tahle sonda se zavádí do konečníku pacientovi s tím, že my potom vidíme prostatu v reálném čase ve dvou rovinách. My potom prostřednictvím těchto obrázků si je převedeme sem na ultrazvuk, udělám vlastně korekci obou obrazů a potom provádíme cílenou biopsii."

Samotné vyšetření trvá necelou půlhodinu, není bolestivé, jen lehce nepříjemné. Lékaři v každém případě doporučují preventivní vyšetření všech mužů, starších 40 let.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy