Proč jste se stal členem skupiny, která má řešit konec uhlí v regionu?
Tomáš Pastrňák, člen pracovní skupiny pro řešení následků ukončení těžby černého uhlí v OKD: „Spolupracujeme s krajem na řešení této problematiky, protože se přenáší i do dalších firem.“
Co je největším problémem přechodu od uhlí k alternativním zdrojům?
Tomáš Pastrňák, člen pracovní skupiny pro řešení následků ukončení těžby černého uhlí v OKD: „Největším problémem je, že se nenašla levnější alternativa než černé uhlí. Nahradit to alternativními zdroji bude ekonomicky náročné.“
Jak se osvědčuje nové poradenské centrum pro firmy navázané na OKD?
Tomáš Pastrňák, člen pracovní skupiny pro řešení následků ukončení těžby černého uhlí v OKD: „Já jsem velmi spokojen, jak to funguje. První impuls byl ze strany krajského úřadu. Máme vytipovaných 250 firem, kterých se to týká, a s dvaceti už intenzivně komunikujeme.“
S čím jim můžete nejvíce pomoci?
Tomáš Pastrňák, člen pracovní skupiny pro řešení následků ukončení těžby černého uhlí v OKD: „Nejdůležitější je změna struktury fungování těch firem. Musí se změnit podnikatelské portfolio. Budou se muset rekvalifikovat lidé a přinese to i požadavky na investice.“
Je náš region schopen se úplně zbavit černého uhlí?
Tomáš Pastrňák, člen pracovní skupiny pro řešení následků ukončení těžby černého uhlí v OKD: „Technologicky to zcela nelze. Uhlí je nenahraditelné v hutích a vkoksárenství. V teplárenství a v energetice si nějakou dobu vystačíme s dovozy a pak musíme přestavět kotle atd. A vytápění obyvatelstva, tam to bude nejjednodušší.“
Který zdroj by pro nás byl nejvhodnější?