Školáci, jejich učitelé a průvodci vyšli od řeky Morávky z Raškovic. Podobně Lesní škola Hnízdo pomohla uklidit okolí Prašivé po nepořádných turistech už loni.
Martin Stiller, provozovatel Horské chaty Prašivá: “Letošní úklid je vlastně druhý ročník společné akce mezi chatou Prašivá a Lesní školou Hnízdo. S tou jsme se už skamarádili už před lety, když někteří její lektoři pracovali v lesní školce Bezinka. Takže máme spoustu společného, ten vztah k přírodě a ekologii. Právě loni jsme se poprvé dohodli a udělali úklid několika stezek vedoucích na Prašivou. Letos to opakujeme. Uklidíme všechny stezky ze všech stran, ať už je to od Komorní Lhotky nebo od Kohutky, případně žlutá turistická trasa z Vyšních Lhot nebo modrá z Pražma. Postupně jsou skupiny a uklízí se všechno, co tam turisté během, roku zanechali. Odpadkových košů je po trase několik. Dá se to nechat na různých místech, takže my jsme rádi, že i během roku se objevují různí jednotlivci nebo skupinky, kteří i cestou nahoru nebo dolů taky sbírají odpadky a pak to dají do kontejnerů. Nebo je mohou vyhodit tady u nás. Je škoda, aby se to vyhazovalo někde do lesa. Prašivá se dlouhodobě vyznačuje tím, že se snaží jít ekologickou cestou, nějakým ekologickým provozem, takže třídíme odpady, máme barevné popelnice u chaty na papíry, plech, plasty. Třídíme i sklo a to všechno pak dolů sami odvážíme. A máme tady samozřejmě i velký kontejner na směsný odpad, který se vyváží několikrát v roce.”
První várku odpadu museli mladí sběrači uložit ke kontejnerům ještě v údolí. Další pytle naplnili cestou k horské chatě.
Michal Chýlek, průvodce, Lesní škola Hnízdo: “Naše škola Hnízdo, která staví na tom, že je v přírodě a snaží se v dětech podporovat ekologické myšlení, tak to nám přišlo jako skvělý nápad. Dneska jsme udělali druhou vlnu, kdy jsme s dětmi prošli dvě trasy a vysbírali odpadky, co jsme našli. Tak ze zajímavostí, to byla velká pneumatika, nějaký sprej od montážní pěny, pak nějaké ocelové dráty, spoustu různých plechovek. Dokonce plnou hořčici, plechovka Coca Coly a především sáčky, pytle, vajgly, těch je vždycky nejvíce. A dále igelity a PET lahve.”
Anketa: “No většinou je to plast. Sáčky, a takové věci.”
Anketa: “My jsme sbírali odpadky v lese na hoře Prašivá a já jsme našelů plnou hořčici u řeky.”
Anketa: “Já jsem našel třeba tady tuto plovací desku.”
Ekologie a vztah k přírodě je samozřejmě jedním z nosných témat výuky v lesní škole.
Tereza Odstrčilová, školní psycholožka, Lesní škola Hnízdo: “My jsme z Lesní komunitní školy Hnízdo, a to že je lesní znamená, že většina vyučování se odehrává v lesní chatě, na horách, venku, ale i uvnitř. Je to ve zdravém horském prostředí. To, že je komunitní znamená, že jí vytváří vlastně všichni rodiče. Zřizuje ji spolek, vytváříme ji společně a děti, které do ní chodí, jsou v režimu domácího vzdělávání. To znamená, že chodí někam pravidelně na přezkoušení a v rámci té lesní školy od pondělí do středy se mohou učit a prožívat společně v kolektivu různé aktivity. Pro nás je asi hodně důležitý vztah k okolí. K okolí jak k okolním vesnicím, dobré vztahy se sousedy, ale hlavně ten důležitý vztah k přírodě. Les a příroda je jedním z hlavních pedagogů v té lesní škole, kde děti zažívají třeba nějakou frustraci, kterou běžně nemohou zažít v tom opečovávaném prostředí. A zároveň se učí pečovat o tu přírodu, protože to je něco, bez čeho se neobejdeme.”
Po záslužné práci si děti u chaty na Prašivé odpočinuly a společně opekly párky.
Cestou z Prašivé už si mohly prohlédnout své obrázky, které personál horské chaty umístil na dřevěné cedulky a rozmístil podél turistické trasy. Obrázky se věnují ekologické tématice, především ohleduplnosti turistů k přírodě. Prohlédnout si je mohou všichni návštěvníci Prašivé.