Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Pandemie přivedla do Beskyd více turistů. Na Prašivé i v okýnku zachovali sortiment kuchyně horské chaty

Celý MS kraj |

Pokud je pěkné počasí, jsou Beskydy plné turistů. To sice platilo i dříve, ale od vypuknutí koronavirové pandemie lidí na horách přibylo ještě více. Chataři potvrzují, že přibylo lidí, kteří na hory dříve nechodili.

Především dobře dostupné vrcholy jsou už od jara oblíbené i u lidí, kteří dosud na hory příliš nechodili. V době koronavirových omezení jiných aktivit si však našli cestu do Beskyd. Například na Prašivé je vítají a děkují za podporu v těžkých časech.

Martin Stiller, provozovatel Horské chaty Prašivá: “To seskupení té klientely se určitě nějakým způsobem trošku poměnilo. Přibylo opravdu takových turistů, já jsem je už na jaře nazval koronaturisté, což je naprosto jiná klientela. Ono je poznáte hned podle toho, co objednávají, jak jsou oblečení, někdy trošku, jak se chovají, jakým způsobem platí.”
Martin Stiller, provozovatel Horské chaty Prašivá: “Někdo na to trošičku nadává, že ty lidi nejsou zvyklí chodit na hory. Možná po sobě nechávají nějaký nepořádek, ale zase na druhou stranu, já v tom vidím jako velmi pozitivní to, že ti lidé objeví ty hory a možná do budoucna nebudou přes ty víkendy v těch nákupních centrech, nebudou ty svoje děti tahat jenom k počítačům a do takových míst, ale vytáhnou je na hory a ti lidé získají vztah k té přírodě.

Ať už koronaturisté nebo pravidelní návštěvníci hor, všichni se v této době musí na horách spokojit jen s výdejními okénky.

Anketa: “Aspoň, že jsou ta okýnka. Jinak takhle člověk jde někam, chce si dát něco a takhle, kdyby bylo zavřeno, tak si nedá nic. Vyjde a může jít domů. Takhle si posedí na chviličku, koukne na výhled u čaje a může jít domů.”
Anketa: “Pro mne to není žádný problém. Nám to tady s Klárkou úplně stačí, takže my jdeme sem hlavně kvůli té přírodě.”

Běžný provoz horských chat by se mohl obnovit zřejmě až na jaře.

Martin Stiller, provozovatel Horské chaty Prašivá: “My jsme se tady na Prašivé pokusili, a zatím nám to funguje, v podstatě neomezit kuchyni. Neomezit tu nabídku horské chaty. A jak nám turisté říkají, tak jsme jedna z mála chat, která jede v uvozovkách skoro jakoby na plný provoz.Takže běžně máme dvě tři polévky, tři čtyři hlavní jídla, k tomu nějaké drobnosti jako párečky, klobásy, chleba se škvarkama. Takže ten provoz tady, co se týče toho výběru a nějaké té nabídky se tady u nás nějakým způsobem neomezil a je to vidět i na té poptávce těch lidí, že oni jsou strašně rádi, že si mohou dát tady ty naše oblíbené borůvkové knedlíky a podobně, takže tohle to frčí a my budeme rádi, když lidé budou chodit dál i když počasí už za pár dní asi bude horší, takže se přijdou aspoň na chviličku k nám zastavit a pozdravit a pomůžou nám přečkat tyto náročné časy.”


Nejbližší měsíce si chataři z Prašivé rozhodně nemalují růžově. S obnovením běžného provozu včetně ubytování hostů nepočítají dříve než na jaře.

Martin Stiller, provozovatel Horské chaty Prašivá: “Co se týče těch vyhlídek do budoucna, tak v podstatě já tady nechci být žádný pesimista, já spíše jsem vždycky nějaký pragmatický realista, takže pokud by se mě, a ptali se mě lidé, jak to vidím tak, já říkám, že kompletní otevření nás jako horských chat a restaurací reálně můžeme očekávat někdy v březnu v dubnu. Je to sice šílená představa. Před měsícem a půl, když tohle začalo, tak se mi někteří v tomto smáli, říkali, že to je blbost, to nejde, to se za tři týdny otevře. Říkám, to asi těžko, že za tři týdny ten průšvih teprve začne. A teď už to vidíme, už teď se to prodlužuje potřetí, v prosinci to možná na pár dní otevřou, aby teda jako Vánoce jsme nějak zvládli a pak se to zase ve velkým rozjede a oni budou pokračovat v omezení do února března. Takže musíme se nějakým způsobem na to připravit, musíme eliminovat nějaké ztráty, musíme trošku si utáhnout opasky všichni nějakým způsobem a nějak to přečkat. Ale já věřím, že s podporou našich lidí, našich turistů, svých hostů to nějakým způsobem společně zvládnem a budeme tu dál.”

Návštěvníci Prašivé mohou podpořit nejen horskou chatu, ale i kostelík.

Martin Stiller, provozovatel Horské chaty Prašivá: “My bychom rádi upozornili naše návštěvníky na úplně novou publikaci, kterou jsme teďka jako Klub českých turistů, odbor Beskydy vydali společně s farností Dobrá a Muzeem Těšínska. Je to vlastně knížka, která pojednává o historii celého kopce Prašivá, o tomhle regionu, o chatě, o kostelíku. A zajímavostí téhle knížky je, že je takzvaně benefiční, což znamená, že veškerý výtěžek z prodeje bude věnován nejenom na obnovu chaty, ale i na údržbu kostelíka na Prašivé. Takže pokud někdo chce podpořit dění na Prašivé, pak se sem stavte, knížka je k objednání buď tedy na internetu, nebo přímo na chatě.”
Nahlásit chybu


K tématu

Starou lanovku na Bílé pomáhal rozebrat vrtulník, do údolí snášel díly konstrukce

10. července 2023 19:00 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Pilot těžkého pracovního vrtulníku prokazoval svou zručnost v beskydském sportovním areálu na Bílé. S pomocí lanových úvazů ze svahu snášel jednotlivé díly vysloužilé lanové dráhy.

V Trojanovicích pod Pustevnami vznikne nové zázemí pro turisty

15. června 2023 14:56 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Moravskoslezský kraj finančně podpoří výstavbu návštěvnického zázemí na parkovišti v Trojanovicích. Nový objekt vyroste u nedávno vybudovaného záchytného parkoviště v Trojanovicích-Lomné. Turisté budou mít k dispozici infopoint i veřejné toalety. Parkoviště za 5,5 milionu postavila obec ze svého, zázemí vyjde na dalších 6,5 milionu korun, kraj na něj přispěje 2,5 milionu.

VIDEO: Záchranář se na sjezdovku ke zraněnému muži spustil na laně z vrtulníku

27. července 2023 7:59 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Nešťastné uklouznutí s vážným poraněním turisty stálo za zásahem posádky záchranného vrtulníku s volacím znakem Kryštof 5 v lokalitě sjezdovky pod horskou chatou Severka v beskydské Dolní Lomné.


Na zámku Hošťálkovy byly objeveny nové, dosud neznámé malby a fresky

Včera 14:45 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Na zámku Hošťálkovy mezi Krnovem a Bruntálem objevili provozovatelé nové malby, o kterých nevěděli ani restaurátoři. Zámek měl v historii velké štěstí v tom, že nebyl zásadně devastován, pouze výmalby byly kompletně zatřeny. Před válkou patřil rodu Skrbenských a následně rodu Arco.

Ostrava přispěje na opravy památek a městských staveb. Dotační program funguje už 15 let

Ostrava podporuje rekonstrukce a opravy památek a významných městských staveb už mnoho let. V posledních 15 letech pak fungují dva programy, které dělí podporované objekty na klasické nebo industriální a na sakrální stavby.

Festival činoherního divadla hraje týden po celé Ostravě

Tradičně na několika místech se bude letos opět odvíjet program činoherního festivalu Dream Factory Ostrava. Úvodní představení patřilo pražskému Činohernímu klubu. Vedle Vojty Kotka či Ondřeje Rychlého v něm hraje Marta Dancingerová, která je tváří letošního ročníku festivalu.

Mladí hasiči z Horní Suché měli na závodech premiéru, obsadili krásné páté místo

Mladí dobrovolní hasiči rádi trénují požární útok i štafetu uzlů. Ještě více ale mají rádi závody a poměřování sil s ostatními družstvy. A to mohli při konání osmého kola mládežnické ligy, kde mělo svou premiéru i družstvo z Horní Suché.

V Ostravě soutěžili dopravní policisté. Regulovčík roku musí zvládnout křižovatku i skvěle řídit

Ostrava opět po roce hostila dopravní policisty ze všech koutů MS kraje. Uskutečnil se totiž další ročník soutěže Regulovčík roku, který obnáší nejen perfektní řízení křižovatky, ale i další dovednosti, které musejí dopraváci ve službě zvládnout.

Fakultní nemocnici Ostrava pomáhá 125 dobrovolníků. Pacienti díky nim přicházejí na jiné myšlenky

23. května 2024 20:50 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V ostravské Fakultní nemocnici nemocnici v současné době působí 125 dobrovolníků. Zajišťují servis nejen v kavárnách na onkologické a hematoonkologické klinice, ale pomáhají i odbornému personálu vyplnit čas pacientů.

Příští rok začne II. etapa stavby jižního obchvatu Opavy. ŘSD vyhlásilo tendr na zhotovitele

Severní obchvat Opavy, který je v provozu od loňského léta, výrazně ulevil centru města. Využívají ho všichni řidiči, kteří míří z Ostravy do Krnova a Bruntálu nebo opačným směrem. Z centra Opavy by už brzy mohli zmizet i kamiony, které míří do Olomouce a Hradce nad Moravicí.

Opava ušetří miliony na energiích díky fotovoltaickým elektrárnám na střechách škol a MDPO

23. května 2024 19:57 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Město Opava připravuje řadu energetických projektů. V současné době už má vypsáno výběrové řízení na 8 fotovoltaických elektráren, které se objeví mimo jiné na střechách školských zařízení.

Městský fotbalový klub Havířov upořádal pro všechny prvňáky velkou náborovou akci

Havířovský Městský fotbalový klub se opět zapojil do akce Měsíc náborů. Na hřišti si děti vyzkoušely nejen práci s míčem. Klub věří, že po náboru získá do svých řad až 50 nových dětí.

Mimořádné zastupitelstvo k zásahu policie na magistrátu ve Frýdku-Místku neschválilo program

Opoziční zastupitelé Frýdku-Místku chtěli řešit nedávný zásah policie na magistrátu. Několik zaměstnanců mělo být zapojeno do organizované trestné činnosti. Kvůli události se svolalo mimořádné zastupitelstvo. Město je ale vázáno mlčenlivostí a k případu tak nemůže sdělovat informace.

Na zámku Hošťálkovy byly objeveny nové, dosud neznámé malby a fresky

Včera 14:45 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Na zámku Hošťálkovy mezi Krnovem a Bruntálem objevili provozovatelé nové malby, o kterých nevěděli ani restaurátoři. Zámek měl v historii velké štěstí v tom, že nebyl zásadně devastován, pouze výmalby byly kompletně zatřeny. Před válkou patřil rodu Skrbenských a následně rodu Arco.

Těšínské divadlo uvádí kultovní komedii Škola základ života

23. května 2024 9:47 | Celý MS kraj | Libor Běčák | Kulturní okénko

Známý příběh ze života studentů septimy a kantorského sboru nastudovali herci Těšínského divadla. Diváci si připomínají řadu dnes už kultovních hlášek, včetně té o štěstí…

Mezi Polankou a Starou Bělou lze projet po cyklostezce. Na mostě přibyl pruh pro cyklisty

22. května 2024 12:09 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Cyklistické propojení mezi Polankou a Starou Bělou je už zcela bezpečné. Na zrekonstruovaném mostě byl totiž přistavěn pruh, který je určen pro chodce a cyklisty a je oddělen od silnice.

Muzejní noc v historické budově Muzea Těšínska zavedla návštěvníky do světa módy našich předků

21. května 2024 20:44 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Kulturní okénko

Mezinárodní Den muzeí nabídl návštěvníkům nevšední zážitky a nové pohledy na přítažlivé muzejní aktivity. V historické budově muzea v Českém Těšíně se hosté mohli přenést do světa módy i gastronomie našich předků. Historická budova Těšínského muzea patří k chloubám místní architektury.

Technická závada při nabíjení elektrokoloběžky způsobila požár bytu v Příboře, pět osob zraněno

21. května 2024 19:44 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

V Příboře v úterý odpoledne hořelo v bytě v 7. nadzemním podlaží bytového domu. Bylo nutné evakuovat jeho obyvatele, což započali policisté, kteří dorazili jako první. Dům muselo opustit celkem 16 osob. Jeden člověk byl odnesen pomocí transportní plachty. Zranilo se celkem pět lidí.

Pandemie přivedla do Beskyd více turistů. Na Prašivé i v okýnku zachovali sortiment kuchyně horské chaty
Vydáno 2. prosince 2020 7:47, Celý MS kraj, Libor Běčák
Pokud je pěkné počasí, jsou Beskydy plné turistů. To sice platilo i dříve, ale od vypuknutí koronavirové pandemie lidí na horách přibylo ještě více. Chataři potvrzují, že přibylo lidí, kteří na hory dříve nechodili.

Především dobře dostupné vrcholy jsou už od jara oblíbené i u lidí, kteří dosud na hory příliš nechodili. V době koronavirových omezení jiných aktivit si však našli cestu do Beskyd. Například na Prašivé je vítají a děkují za podporu v těžkých časech.

Martin Stiller, provozovatel Horské chaty Prašivá: “To seskupení té klientely se určitě nějakým způsobem trošku poměnilo. Přibylo opravdu takových turistů, já jsem je už na jaře nazval koronaturisté, což je naprosto jiná klientela. Ono je poznáte hned podle toho, co objednávají, jak jsou oblečení, někdy trošku, jak se chovají, jakým způsobem platí.”
Martin Stiller, provozovatel Horské chaty Prašivá: “Někdo na to trošičku nadává, že ty lidi nejsou zvyklí chodit na hory. Možná po sobě nechávají nějaký nepořádek, ale zase na druhou stranu, já v tom vidím jako velmi pozitivní to, že ti lidé objeví ty hory a možná do budoucna nebudou přes ty víkendy v těch nákupních centrech, nebudou ty svoje děti tahat jenom k počítačům a do takových míst, ale vytáhnou je na hory a ti lidé získají vztah k té přírodě.

Ať už koronaturisté nebo pravidelní návštěvníci hor, všichni se v této době musí na horách spokojit jen s výdejními okénky.

Anketa: “Aspoň, že jsou ta okýnka. Jinak takhle člověk jde někam, chce si dát něco a takhle, kdyby bylo zavřeno, tak si nedá nic. Vyjde a může jít domů. Takhle si posedí na chviličku, koukne na výhled u čaje a může jít domů.”
Anketa: “Pro mne to není žádný problém. Nám to tady s Klárkou úplně stačí, takže my jdeme sem hlavně kvůli té přírodě.”

Běžný provoz horských chat by se mohl obnovit zřejmě až na jaře.

Martin Stiller, provozovatel Horské chaty Prašivá: “My jsme se tady na Prašivé pokusili, a zatím nám to funguje, v podstatě neomezit kuchyni. Neomezit tu nabídku horské chaty. A jak nám turisté říkají, tak jsme jedna z mála chat, která jede v uvozovkách skoro jakoby na plný provoz.Takže běžně máme dvě tři polévky, tři čtyři hlavní jídla, k tomu nějaké drobnosti jako párečky, klobásy, chleba se škvarkama. Takže ten provoz tady, co se týče toho výběru a nějaké té nabídky se tady u nás nějakým způsobem neomezil a je to vidět i na té poptávce těch lidí, že oni jsou strašně rádi, že si mohou dát tady ty naše oblíbené borůvkové knedlíky a podobně, takže tohle to frčí a my budeme rádi, když lidé budou chodit dál i když počasí už za pár dní asi bude horší, takže se přijdou aspoň na chviličku k nám zastavit a pozdravit a pomůžou nám přečkat tyto náročné časy.”


Nejbližší měsíce si chataři z Prašivé rozhodně nemalují růžově. S obnovením běžného provozu včetně ubytování hostů nepočítají dříve než na jaře.

Martin Stiller, provozovatel Horské chaty Prašivá: “Co se týče těch vyhlídek do budoucna, tak v podstatě já tady nechci být žádný pesimista, já spíše jsem vždycky nějaký pragmatický realista, takže pokud by se mě, a ptali se mě lidé, jak to vidím tak, já říkám, že kompletní otevření nás jako horských chat a restaurací reálně můžeme očekávat někdy v březnu v dubnu. Je to sice šílená představa. Před měsícem a půl, když tohle začalo, tak se mi někteří v tomto smáli, říkali, že to je blbost, to nejde, to se za tři týdny otevře. Říkám, to asi těžko, že za tři týdny ten průšvih teprve začne. A teď už to vidíme, už teď se to prodlužuje potřetí, v prosinci to možná na pár dní otevřou, aby teda jako Vánoce jsme nějak zvládli a pak se to zase ve velkým rozjede a oni budou pokračovat v omezení do února března. Takže musíme se nějakým způsobem na to připravit, musíme eliminovat nějaké ztráty, musíme trošku si utáhnout opasky všichni nějakým způsobem a nějak to přečkat. Ale já věřím, že s podporou našich lidí, našich turistů, svých hostů to nějakým způsobem společně zvládnem a budeme tu dál.”

Návštěvníci Prašivé mohou podpořit nejen horskou chatu, ale i kostelík.

Martin Stiller, provozovatel Horské chaty Prašivá: “My bychom rádi upozornili naše návštěvníky na úplně novou publikaci, kterou jsme teďka jako Klub českých turistů, odbor Beskydy vydali společně s farností Dobrá a Muzeem Těšínska. Je to vlastně knížka, která pojednává o historii celého kopce Prašivá, o tomhle regionu, o chatě, o kostelíku. A zajímavostí téhle knížky je, že je takzvaně benefiční, což znamená, že veškerý výtěžek z prodeje bude věnován nejenom na obnovu chaty, ale i na údržbu kostelíka na Prašivé. Takže pokud někdo chce podpořit dění na Prašivé, pak se sem stavte, knížka je k objednání buď tedy na internetu, nebo přímo na chatě.”
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000023057/pandemie-privedla-do-beskyd-vice-turistu-na-prasive-i-v-okynku-zachovali-sortiment-kuchyne-horske-chaty