Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Pandemie přivedla do Beskyd více turistů. Na Prašivé i v okýnku zachovali sortiment kuchyně horské chaty

Pokud je pěkné počasí, jsou Beskydy plné turistů. To sice platilo i dříve, ale od vypuknutí koronavirové pandemie lidí na horách přibylo ještě více. Chataři potvrzují, že přibylo lidí, kteří na hory dříve nechodili.

Především dobře dostupné vrcholy jsou už od jara oblíbené i u lidí, kteří dosud na hory příliš nechodili. V době koronavirových omezení jiných aktivit si však našli cestu do Beskyd. Například na Prašivé je vítají a děkují za podporu v těžkých časech.

Martin Stiller, provozovatel Horské chaty Prašivá: “To seskupení té klientely se určitě nějakým způsobem trošku poměnilo. Přibylo opravdu takových turistů, já jsem je už na jaře nazval koronaturisté, což je naprosto jiná klientela. Ono je poznáte hned podle toho, co objednávají, jak jsou oblečení, někdy trošku, jak se chovají, jakým způsobem platí.”
Martin Stiller, provozovatel Horské chaty Prašivá: “Někdo na to trošičku nadává, že ty lidi nejsou zvyklí chodit na hory. Možná po sobě nechávají nějaký nepořádek, ale zase na druhou stranu, já v tom vidím jako velmi pozitivní to, že ti lidé objeví ty hory a možná do budoucna nebudou přes ty víkendy v těch nákupních centrech, nebudou ty svoje děti tahat jenom k počítačům a do takových míst, ale vytáhnou je na hory a ti lidé získají vztah k té přírodě.

Ať už koronaturisté nebo pravidelní návštěvníci hor, všichni se v této době musí na horách spokojit jen s výdejními okénky.

Anketa: “Aspoň, že jsou ta okýnka. Jinak takhle člověk jde někam, chce si dát něco a takhle, kdyby bylo zavřeno, tak si nedá nic. Vyjde a může jít domů. Takhle si posedí na chviličku, koukne na výhled u čaje a může jít domů.”
Anketa: “Pro mne to není žádný problém. Nám to tady s Klárkou úplně stačí, takže my jdeme sem hlavně kvůli té přírodě.”

Běžný provoz horských chat by se mohl obnovit zřejmě až na jaře.

Martin Stiller, provozovatel Horské chaty Prašivá: “My jsme se tady na Prašivé pokusili, a zatím nám to funguje, v podstatě neomezit kuchyni. Neomezit tu nabídku horské chaty. A jak nám turisté říkají, tak jsme jedna z mála chat, která jede v uvozovkách skoro jakoby na plný provoz.Takže běžně máme dvě tři polévky, tři čtyři hlavní jídla, k tomu nějaké drobnosti jako párečky, klobásy, chleba se škvarkama. Takže ten provoz tady, co se týče toho výběru a nějaké té nabídky se tady u nás nějakým způsobem neomezil a je to vidět i na té poptávce těch lidí, že oni jsou strašně rádi, že si mohou dát tady ty naše oblíbené borůvkové knedlíky a podobně, takže tohle to frčí a my budeme rádi, když lidé budou chodit dál i když počasí už za pár dní asi bude horší, takže se přijdou aspoň na chviličku k nám zastavit a pozdravit a pomůžou nám přečkat tyto náročné časy.”


Nejbližší měsíce si chataři z Prašivé rozhodně nemalují růžově. S obnovením běžného provozu včetně ubytování hostů nepočítají dříve než na jaře.

Martin Stiller, provozovatel Horské chaty Prašivá: “Co se týče těch vyhlídek do budoucna, tak v podstatě já tady nechci být žádný pesimista, já spíše jsem vždycky nějaký pragmatický realista, takže pokud by se mě, a ptali se mě lidé, jak to vidím tak, já říkám, že kompletní otevření nás jako horských chat a restaurací reálně můžeme očekávat někdy v březnu v dubnu. Je to sice šílená představa. Před měsícem a půl, když tohle začalo, tak se mi někteří v tomto smáli, říkali, že to je blbost, to nejde, to se za tři týdny otevře. Říkám, to asi těžko, že za tři týdny ten průšvih teprve začne. A teď už to vidíme, už teď se to prodlužuje potřetí, v prosinci to možná na pár dní otevřou, aby teda jako Vánoce jsme nějak zvládli a pak se to zase ve velkým rozjede a oni budou pokračovat v omezení do února března. Takže musíme se nějakým způsobem na to připravit, musíme eliminovat nějaké ztráty, musíme trošku si utáhnout opasky všichni nějakým způsobem a nějak to přečkat. Ale já věřím, že s podporou našich lidí, našich turistů, svých hostů to nějakým způsobem společně zvládnem a budeme tu dál.”

Návštěvníci Prašivé mohou podpořit nejen horskou chatu, ale i kostelík.

Martin Stiller, provozovatel Horské chaty Prašivá: “My bychom rádi upozornili naše návštěvníky na úplně novou publikaci, kterou jsme teďka jako Klub českých turistů, odbor Beskydy vydali společně s farností Dobrá a Muzeem Těšínska. Je to vlastně knížka, která pojednává o historii celého kopce Prašivá, o tomhle regionu, o chatě, o kostelíku. A zajímavostí téhle knížky je, že je takzvaně benefiční, což znamená, že veškerý výtěžek z prodeje bude věnován nejenom na obnovu chaty, ale i na údržbu kostelíka na Prašivé. Takže pokud někdo chce podpořit dění na Prašivé, pak se sem stavte, knížka je k objednání buď tedy na internetu, nebo přímo na chatě.”
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy