Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Poruba je lehčí o 175 tun prachu. V ulicích ho sbíral prachožrout Jeff

Už rok jezdí po Porubě Jeff. Speciální vozidlo na čištění ulic od prachu si radnice pořídila, aby zlepšila životní prostředí v obvodu. A zvládlo toho hodně. Za sebou má dva tisíce ujetých kilometrů a sesbíraných 175 tun prachu.

Lidem v Ostravě-Porubě se daleko lépe dýchá. Zásluhu má na tom tak zvaný prachožrout Jeff, který celý loňský rok zbavoval ulice prachu. Malé univerzální vozidlo, které si lidé sami pojmenovali v anketě, vyjíždí několikrát za měsíc.

Miroslav Otisk, místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Prioritně jezdí ty hlavní tahy ten náš Jeffík. To znamená hlavně Hlavní třídu a všude tam, kde skutečně je velká migrace lidí.” 

Jeff sesbírá více než kubík prachu denně. Na podzim, kdy se práší více, jsou to až 3 kubíky.

Pavel Janků, vedoucí odboru technických služeb a zeleně: “Pokud jezdí celý den a pokud čistí ulice, které nebyly zametené. Když bysme to přepočítali k šířce záběru čistícího stroje, tak to dělá nějakých dva a půl milionů metrů čtverečních za rok."
Martin Kopřiva, řidič, Technické služby Ostrava-Poruba: “Opatrně se s tím musí, protože musíte hlídat, co naberete. Jako jestli to jsou kameny a někde i stříkačky bývají a takové věci."

A protože se Jeff osvědčil, radnice zvažuje, že si pořídí ještě jeden takový stroj..

Miroslav Otisk, místostarosta MOb Ostrava-Poruba: "Abychom byli schopni právě uklízet ulice od prachových částic po celé Porubě, a to celoročně. V zimě zase tyto stroje nám jsou schopny odklízet i sníh."

Prvního prachožrouta porubská radnice pořídila za bezmála 3 miliony korun s tím, že 80 procent nákladů hradil ostravský magistrát z Fondu životního prostředí.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy