Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

90 metrů pod zemí tráví denně na speleoterapii pacienti dětské léčebny Edel

Součástí léčebného pobytu v dětské léčebně respiračních nemocí v Zlatých Horách je speleoterapie. Jde o unikátní metodu léčby dechových potíží dětí, jednu ze dvou v celé České republice. V masivu hory Příčná probíhá 90 metrů pod povrchem země již šestadvacátým rokem.

2x denně, zhruba 15x během svého léčebného pobytu navštěvují děti přístupové prostory bývalého důlního díla. Nevyužívané důlní chodby slouží dětem již od roku 1995.

Vladimír Svozil, zakladatel zlatohorské speleoterapie a lékařský ředitel: „V celém tom masivu té hory Příčné je vykopaných 140 km těchto chodeb.“

Alexandra Plevačová, jednatelka společnosti: „Děti k nám jezdí zhruba na čtyř až šesti týdenní pobyty.“

Sylvie Chasáková, sestřička: „Speleoterapie je úžasná věc na doléčení dechových obtíží, nejenom postcovidových, veškerých onemocnění plic a průdušek. Je to z toho důvodu, že je tady de facto stoprocentní vlhkost a těm dětem se tady náramně dobře dýchá.“

Nejen cvičení, ale také relaxaci, zábavu a sport si děti užijí v léčivém klimatu podzemních prostor. Efekt speleoterapie vydrží přibližně 9 měsíců.

Eva Kotrísová, učitelka MŠ: „My tady máme děti, které navštěvují naši mateřskou školu.“

Anketa, děti na speleoterapii: „Líbí se mi tu a chodím sem rád.“

„Dobře se mi tu líbí.“

„My si povídáme teď hodně o Zemi.“

„My se tady učíme něco o planetách. Je tu cvičení. Maminku tu nemám a mám tu taťku.“

Lékaři doporučují opakování pobytu v následujících letech aby účinky speleoterapie vydržely co nejdéle. Objednat si prohlídku prostor speleoterapie a zpestřit si tak výlet do Jeseníků mohou i návštěvníci, nejlépe o víkendech mimo školní výuku.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy