Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Archeopark v Chotěbuzi se připravuje na novou návštěvnickou sezonu

Pracovníci Muzea Těšínska začali připravovat novou návštěvnickou sezonu v Archeoparku v Chotěbuzi.

Lucie Rucká, vedoucí Archeoparku Chotěbuz-Podobora: “Venkovní areál, to znamená hradiště v akropoli, je potřeba připravit tak, aby návštěvníci měli možnost se jakoby vrátit do minulosti. Je potřeba ty domečky vybavit předměty denní potřeby, jako nádobí, nějaká keramika, nějaké dřevěné misky, kožešiny.”

Všechny předměty se z akropole musí na zimu uschovat do hlavní budovy. Každé jaro je pak pracovníci vynášejí zpátky, aby si je návštěvníci mohli prohlédnout, nebo i vyzkoušet.

Lucie Rucká, vedoucí Archeoparku Chotěbuz-Podobora: “Domečky se musí očistit od pavučin, pokud je třeba vyplít plevel, tak jej vyplejeme a střechy mají většinou mech, ten se musí odstranit. Prostě domečky se připraví, aby byly úplně čisté.”

Archeopark si i pro tuto sezonu připravil novinky.

Lucie Rucká, vedoucí Archeoparku Chotěbuz-Podobora: “Na sezonu jsme si připravili nové vyvýšené záhony, kde budeme pěstovat zeleninu, kterou vlastně lidé v pravěku a v raném středověku hlavně Slované konzumovali. Budeme ukazovat dětem, co jedli. Plus tam máme ještě jeden záhon, kde budou rostliny, se kterými budeme barvit přírodně vlnu.”

Archeopark nenabízí jen prohlídku venkovní akropole, ale také výstavu exponátů z vykopávek a řadu akcí pořádaných v hlavní budově.

Lucie Rucká, vedoucí Archeoparku Chotěbuz-Podobora: “Připravili jsme si i zázemí pro dospělé. Máme na terase posezení, kde si mohou lidé půjčit knížku a na chvíli relaxovat. Máme pro děti připravený koutek, kde budeme s nimi dělat různé aktivity, jako mletí na žernovu. Proto nám v koutku roste obilí, aby se mohli podívat, jaké obilí Slované kdysi pěstovali. Budou se tam zkoušet psát na destičky voskové a máme tam také nově připravené pískoviště, kde si můžou vyzkoušet práci archeologa. Tyto aktivity si zkouší hlavně školní skupiny, pokud budou moci přijet.”

Letošní sezona se bude samozřejmě odvíjet podle pandemické situace. Aktuality návštěvníci najdou na webových stránkách.

Lucie Rucká, vedoucí Archeoparku Chotěbuz-Podobora: “Pokud nám to situace dovolí, tak máme připravené tématické akce s historickou skupinou Tizon, kteří budu ukazovat, jak se žilo v raném středověku za Slovanů. Máme i dílny připravené pro děti, nějaké hry. Všechno bude o prázdninách a uvidíme, jestli budeme moci tyto akce pořádat.”
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy