Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Celníci zastavili na Havířovsku nelegální obchod s cigaretami za desítky milionů

Bezmála sedm milionů nelegálních cigaret a daňový únik ve výši 22 milionů korun odhalili celníci na Havířovsku. Ve spolupráci s policií zadrželi pět mužů, proti kterým bylo zahájeno trestní stíhání. Podíleli se na dovozu, skladování a distribuci padělků cigaret, které nebyly opatřeny platnými tabákovými nálepkami, s cílem vyhnout se platbě spotřební daně.

VIDEO: Generální ředitelství cel

Rozsáhlá razie na nelegální obchodníky s cigaretami měla krycí název Labužník. Celníci se případem zabývali od listopadu loňského roku. Zátah pak provedli společně s policií v dubnu tohoto roku.

Martina Kaňková, mluvčí Generálního ředitelství cel: "Dvě osoby zadrželi při předání třech milionů korun za předchozí prodej dvou milionů nezdaněných cigaret. Druhý den zadrželi čtyři osoby a při domovních prohlídkách a prohlídkách jiných prostor celníci a policisté našli více než 2 miliony cigaret bez tabákových nálepek, hotovost ve výši 765 000 korun, listinné a další důkazy"

V průběhu prověřování zadokumentovali dovoz a distribuci dalších 4,5 milionů cigaret bez kolků. Skupina Čechů pravidelným zásobováním domácího trhu nezdaněným kuřivem tak způsobila únik na spotřební dani ve výši nejméně 21 720 000 korun. Případ byl poté předán policii, která zahájila trestní stíhání.

Daniela Vlčková, mluvčí PČR MSK: "Na základě shromážděných důkazů policisté s celníky zadrželi pět osob ve věku od 42 do 62 let. Jednomu z mužů je kladeno za vinu, že od dosud neznámého dodavatele v zahraničí zajistil a na naše území převezl nelegálně vyráběné cigarety – padělky zahraniční značky. Dovezené kartony nezdaněných cigaret pak okamžitě za úplatu předával dalšímu obviněnému. Ten je nejprve uskladňoval na různých místech a postupně prodával ostatním třem obviněným mužům k následné distribuci odběratelům."

Celý systém dovozu a distribuce měli důkladně propracovaný. Pro dovoz využívali automobil s cizí registrační značkou a nelegální zboží skladovali na mnoha místech v menším množství.

Daniela Vlčková, mluvčí PČR MSK: "Z dosud provedeného vyšetřování vyplývá, že jednotliví obvinění plnili v rámci páchání trestné činnosti určité dílčí role. Až na jednoho, velký rozsah své trestné činnosti popírali. Muži jsou obviněni ze spáchání zločinu krácení daně, poplatku a podobné povinné platby a ze spáchání přečinu porušování práv k ochranné známce a jiným označením."

Čtyři obvinění jsou v tuto chvíli ve vazbě. Všem hrozí trest odnětí svobody až na 8 let.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy