Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Brífink po jednání Krizového štábu Moravskoslezského kraje - 17. 5. 2021

Situace se výrazně zlepšuje, a to je dobrá zpráva. Počet nově nakažených na 100 tisíc obyvatel za posledních 7 dnů je na úrovni 102. Pořád je to ale ještě o trochu víc, než se považuje za optimální pro úplné rozvolnění. V kraji bylo podáno už 445 274 vakcín, z toho 369 tisíc bylo proočkováno v očkovacích centrech a 76 tisíc bylo podáno u praktických lékařů.

Vir ale stále zůstává s námi. Krajská hygienická stanice má nově 12 potvrzených případů jihoafrické mutace. 

Ivo Vondrák, hejtman MSK: "Objevila se také nová mutace, říká se jí v tento okamžik egyptská, asi se bude ještě zjišťovat, o co se přesně jedná. Stále platí to, že bychom měli být ostražití. Není to v situaci, kdy bychom si mohli říct, že je to za námi. Pořád jsme v riziku, že se to může zvrtnout právě kvůli těmto mutacím."

Situace ve zdravotnictví se výrazně zlepšila. Na jednotkách intenzivní péče v kraji je celkem 37. Na vrcholu epidemie to bylo téměř 190 obsazených lůžek. Na umělé plicní ventilaci je aktuálně 22 pacientů a v tom nejhorším období to bylo řádově 120. 

Ivo Vondrák, hejtman MSK: "Nemocnice se pomalu začínají vracet do svého standardního režimu. Lůžka, která byla vyčleněna pro intenzivní péči se opět dávají k dispozici standardní péči."

V kraji bylo podáno už 445 274 vakcín, z toho 369 tisíc bylo proočkováno v očkovacích centrech a 76 tisíc bylo podáno u praktických lékařů.

Ivo Vondrák, hejtman MSK: "334 759 osob má první dávku a 110 515 dostalo už i druhou dávku. Od 1. června se očekává výrazný nárůst, protože budeme mít zásilky, které budou dosahovat 67 tisíc dávek za týden. To bude ten okamžik, kdy budeme muset využít všech kapacit našich očkovacích center a také bych chtěl požádat i vás, kteří už se můžete registrovat, tak abyste se zaregistrovali."

Předpokládá se, že na začátku června se totiž otevře očkování pro skupinu lidí starších 16 let. Hejtman zároveň vyvrátil nedávné spekulace, že by kraj nechtěl dávat vakcíny praktickým lékařům.

Ivo Vondrák, hejtman MSK: "Není to pravda, my od samého počátku dáváme všechny vakcíny AstraZeneca, dneska tedy Vaxzevria a Janssen našim praktikům. V podstatě jsme už dodali 37 700 dávek a teď rozvážíme 13 500 dávek pro druhou vakcinaci. Dohromady je to 51 200 dávek AstryZenecy, co se týká Janssenu, tak tam je ten rozvoz asi 2 450 do 49 ordinací a plus 1 200 do dalších 24 ordinací. Janssen se rozváží, ten ale nejde přes kraj, ani AstraZeneca už nejde přes kraj. My pouze zavážíme druhé dávky k vakcinaci."

Kraj ale praktikům poskytl už 2 000 dávek vakcíny Moderna a dalších 7 500 dávek se rozváží v tomto týdnu a další týdnu to bude vždy po 5 500 a následně až 7 500 dávek. Dohromady tak chce kraj dodat praktikům ještě 42 tisíc dávek.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy