Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Ostravě-Jihu opravili historické důlní vozíky. Slouží jako květináče

Městský obvod Ostrava-Jih nově zdobí historické květináče. Vyrobeny byly z vyřazených důlních vozíků, které radnice koupila od společnosti OKD a poté je nechala zrenovovat a osázet květinami.

Staré zkorodované důlní vozíky společnosti OKD teď našly své nové uplatnění. V Ostravě-Jihu si z nich udělali květináče. Celkem jich po obvodu rozmístili deset.

Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Chceme tak jako symbolicky zachovat to, co je pro Ostravu tradiční, to značí hornický průmysl.”

Důlní vozík má oproti jiným kolejovým vozidlům kolečka velmi blízko u sebe v nejmenší vzdálenosti pod těžištěm, aby šel při vykolejení lehce nahodit zpět.

Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Ty truhlíky byly v takovém zuboženém stavu, takže se musely celé natřít a opravit tak, aby se daly použít a vydržely venku povětrnostní podmínky.”

Gabriela Gödelová, mluvčí MOb Ostrava-Jih: “Hornické vozíky k minulosti města Ostravy skutečně patří a je to také o tom, že spousta těch lidí, kteří na těch šachtách pracovali, bydlela právě u nás v obvodu.”

Historické vozíky s letničkami můžete obdivovat nejen na náměstí Ostrava-Jih, ale také například před radnicí, nebo v krásné Jubilejní kolonii.

Anketa: obyvatelé Ostravy-Jihu: "Já myslím, že se to pro Ostravu hodí, protože ty vozíky sem patří a ty instalované květiny vypadají moc hezky."
"Mě hlavně zaujaly ty vozíky. Odkud jsou, že by to tu mohlo být ještě i napsané. A to osazení, to je pěkné. Jenom ať zase vandalové něco neudělají."

Historické důlní vozíky hned tak někdo neukradne. Váží totiž téměř jednu tunu. Radnice je navíc nechala zajistit proti odtahu řetězy na kolečkách.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy