Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Žako šedý, rorýs i holub. Moravskoslezští hasiči zachraňovali během neděle v kraji 3 ptáky

K záchraně rorýse, holuba i papouška žako vyjížděli během neděle profesionální hasiči na tři různá místa Moravskoslezského kraje – na Havířovsko, do Krnova a Třince. Všechny operace byly úspěšné, i když pokaždé s jiným rozuzlením.

Hodinu před polednem se pod střechou třípatrového domu v Albrechticích na Karvinsku zasekl ve větracím otvoru krásný rorýs.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MSK: "Hasiči využili na jeho opatrné vyšťouchnutí shora se střechy několik technických prostředků. Po vysvobození ale nedoletěl daleko, padl únavou a možná i prožitým stresem na nedaleký trávník. Hasiči je proto raději převezli do Přírodovědné stanice Juventus v Karviné."

Po půl páté odpoledne byl v krnovské místní části Pod Cvilínem nahlášen škubající se holub, uvězněný ve ventilačním otvoru domu.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MSK: "Při ustavování automobilové plošiny (AP 30 Renault Midlum) ze stanice HZS MSK v Krnově se holub zřejmě pořádně lekl, podařilo se mu vyškubnout ze sevření – a uletěl."

Před osmou hodinou večerní vyjela jednotka ze stanice Třinec do místní části Lyžbice zachraňovat papouška šedého žako.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MSK: "Seděl na vysoké bříze, asi 15 metrů vysoko, a odmítal se vrátit do náručí majitelky. Při příjezdu hasičů do míst, kam by se stejně hasičská výšková technika nedostala, přeskakoval z koruny jednoho stromu na několik dalších. Hasiči se ho proto pokoušeli dostat níže pomocí jemného kropení vodou shora, použili k jeho ulovení i vysouvací žebřík norbas."

Zhruba po půlhodině a několika pokusech nakonec žako, slyšící na jméno Vendulka, zaletěl na balkon nedalekého obytného domu. Tam si pro něj došla jeho chovatelka, a už ho nepustila.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy