Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Včelaři v Moravskoslezském kraji dostanou 2 miliony korun na boj se včelím parazitem

Moravskoslezský kraj i letos podpoří včelaře. Dostanou dva miliony korun, které půjdou především na boj s největší včelařskou hrozbou. Parazitického roztoče, který přenáší virová onemocnění a postupně tak oslabuje, či dokonce vyhubuje včelstva.

Včelaři a včelařské spolky si i letos rozdělí 2 miliony korun z krajského rozpočtu Moravskoslezského kraje. Peníze z dotačního programu mohou použít na stabilizaci a obnovu včelstev, opatření, která zlepší zdravotní stav včel, a na rozvoj odborného vzdělávání.

Jan Krkoška, náměstek hejtmana MSK pro regionální rozvoj a cestovní ruch: "Moravskoslezský kraj patří mezi oblasti s největším počtem včelstev. Snažíme se proto každým rokem včelaře podpořit, a zároveň v rámci dotačního programu zohlednit jejich potřeby pro daný rok."

Dotační program je letos zaměřen zejména na eliminaci největší včelařské hrozby – parazitického roztoče včely medonosné kleštíka včelího (Varroa destructor), který je přenašečem virových onemocnění.

Jan Krkoška, náměstek hejtmana MSK pro regionální rozvoj a cestovní ruch: "Včelařské spolky tak mohou pro své členy získat mimo jiné i termokomoru, která tohoto roztoče eliminuje. Z dotačních peněz si mohou pořídit také zařízení na zpracování včelího vosku, nebo lis na výrobu mezistěn. Svazky včelařů mohou také získat finance na kurzy, které zajistí osvětu pro všechny zájemce o včelařství."

Stávající včelaři, kteří budou žádat o dotaci samostatně, mohou získat prostředky na výměnu starých úlů za nové. Zájemci o dotaci mohou v termínu od 1. do 15 července požádat maximálně o 50 tisíc korun. O tom, kdo finanční podporu z krajského rozpočtu dostane, rozhodnou v září krajští zastupitelé.

Nahlásit chybu


K tématu
Protektia s.r.o., Moravskoslezský kraj
Ostrava
od 30 000 do 35 000 Kč/měsíc

Detail

VaKo stavební s.r.o. - Kopřivnice
Kopřivnice
od 33 000 do 42 000 Kč/měsíc

Detail