Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Lípa na Podborčí je Strom hrdina. Z džungle ji chce vysekat spolek Pestré vrstvy

Lípa na Podborčí letos získala titul Strom hrdina. A plně si ho zaslouží. Dlouhou dobu totiž strádá kvůli nedostatku slunce a prostoru. Kdysi solitérní strom je totiž zarostlý v zeleni plné náletů nedaleko tramvajové zastávky Teplotechna. Změnit se to rozhodl spolek Pestré vrstvy.

Více než 200 stará lípa na Podborčí, která je jedním z památných stromů Ostravy, v posledních letech skomírá a upadá v zapomnění. Spolek Pestré vrstvy ji proto přihlásil do ankety Strom roku. Tím se sice nestala, ale díky silnému příběhu ji Nadace partnerství udělila titul Strom hrdina.

Tomáš Majliš, historik, spolek Pestré vrstvy: “Lípa na Podborčí je posledním svědkem staré osady, která se jmenovala Podborčí a která se na okraji Slezské Ostravy nacházela už v 17. století. Osadu Podborčí tvořilo původně 6 domů. Pravděpodobně někdy na konci 18. století u jednoho z domů, které se v této osadě nacházely byla vysázena malá lípa.”

Její poklidný, zemědělský život se změnil v polovině 19. století, kdy se nedaleko na Zárubku začalo těžit uhlí a kolem osady vyrostly těžní věže a hornická kolonie. Dnes původním centrem osady jezdí tramvaje a na místě usedlostí je džungle.

Jan Lenart, spolek Pestré vrstvy: “Obvod je přes 3 a půl metru. Je to jeden z opravdu největších velikánů, který se v Ostravě nachází, takže je nám líto, že je takto zarostlý v té zeleni, že nikdo ho vlastně nemůže ani z dálky vidět. My bychom chtěli, aby ta lípa alespoň trošku byla opět takovým solitérním stromem. Chtěli bychom, aby tady byla i naučná cedule na betonové stěně, která je pod lípou u tramvajové zastávky.”

Nedaleko lípy je i historický objekt hornické pekárny, která je od ní vzdálená zhruba půl kilometru.

Jan Lenart, spolek Pestré vrstvy : “Tady je původní podlaha z cihel, která sahá ale jen potud, protože zde už byla konstrukce samotné pece.”

V budoucnu by obě tato zapomenutá místa měla spojit naučná stezka.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy