Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Závod míru U23 projel Jeseníky a prověřil kvality světové cyklistické špičky

Do Jeseníků se opět po covidové přestávce vrátil prestižní cyklistický Závod míru U23, tedy závodníků do 23 let. Své reprezentace sem vyslalo 19 zemí z celého světa. Hory tedy za krásného počasí důkladně prověřily více než 110 závodníků. Ti startovali v Jeseníku a vyšlápli si během závodu až k přečerpávací nádrži Dlouhé Stráně.

VIDEO: TV Polar

Úvodní sprinterský prolog závodu ulicemi Jeseníku ovládl norský mladík Sorens Varenskjold. Do první etapy tedy nastoupil ve žlutém dresu. První etapa závodu vedla z Jeseníku do Rýmařova, kde končila třemi okruhy kolem města.

Luděk Šimko (nez.), starosta Rýmařova: „Jsem rád, že se nám po roce zase vrátil, jsem rád, že můžeme přivítat první etapu Závodu míru do 23 let a jsem strašně moc rád, že vyšlo počasí, protože to počasí je alfa a omega všech akcí a víceméně mám první týden, kdy nám konečně svítí sluníčko. Já sám jezdím, ale jenom rekreačně.“

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: „Závod míru v našem MS kraji, respektive tady v téhleté oblasti Jeseníků se jede už několik let po sobě a já už to vnímám jako jakousi tradici. Jsem velmi rád, že můžeme ukázat v podstatě celému světu to krásné okolí, hotely, penziony a samozřejmě sportovce jako takové. Pojede se zase na Dlouhé Stráně a to jsou opravdu přírodní úkazy, kterými se vlastně celý Závod míru U23 jede. Proto vlastně tenhleten závod je tak oblíben, že veškeré světové týmy k nám rádi jezdí. Můj osobní vztah k cyklistice je ryze sportovní a řekněme, na každodenní bázi, protože se cyklistikou zabývám i na kraji, ale mám malého chlapečka, který mě neustále tlačí, abych jezdil, takže jezdím na horském kole ale musím se také přiznat, že už jsem přešel na horské elektrokolo."

Cílovou páskou první 131 km dlouhé etapy projel jako první český reprezentant Pavel Bittner. Druhá královská etapa se startem v Bruntále, zavedla cyklisty do vrcholových partií Jeseníků, k přehradě Dlouhé Stráně. Byla také extrémně náročná.

Jakub Ťoupalík, český reprezentant: „Asi tak nejtěžší byly ty kopce, ten první, nahoře byla vrchařská prémie, tak se tam jelo docela vysoké tempo, to bylo hned po startu. To trošku bolelo a pak se to trošku zklidnilo a vlastně norský tým to hlídal pro toho svého žluťáka. Pak se sem přijelo na okruhy, v tom kopci se každé kolo nastupovalo ale docela jsem se cítil dobře, tak jsme to hlídali, pak vlastně odskočil ještě Vojta od nás v tom prvním kole, takže to bylo fajn, že jsme nemuseli tahat. V posledním kole jsme jeli všechno na Pavla asi na kilometru a půl jsem tam vlezl na špici a dovezl jsem ho až do poslední zatáčky, kterou on jel vlastně ze třetího místa, takže jsme udělali asi nejlíp, jak mohli a on už to jenom dovezl do cíle, takže určitě spokojenost.“

Na Dlouhé Stráně přijel nejrychleji ital Filippo Zana. Na výborném sedmém místě skončil i nejlepší Čech Mathias Vacek. Rozhodující byla vždy spolupráce závodníků v týmech, které vždy podporovaly svého nejlepšího jezdce.

Petr Kelemen, český reprezentant: „Ten začátek byl docela v pohodě, než nám odjel ten jeden Španěl, ale kopce se jely trošku rychleji než ty dva roky zpátky, ale myslím si, že jsme to tam měli docela pod kontrolou, co jsme si řekli na startu, to jsme dodrželi, a do toho konce, to už vlastně jen Pavla jsme přivezli do té první skupiny, do toho čela a už to bylo jenom na něm."

I přes vítězství Francouze Laurance v poslední horské etapě v okolí Jeseníku si vítěz z Dlouhých Strání ital Zana pohlídal svůj náskok a vyhrál i v celkovém pořadí. Nejlepší z našich, Mathias Vacek si pak polepšil na konečné výborné šesté místo.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy