Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Podvodníci se vydávali za pracovníky banky i policie a vyluxovali lidem z účtů statisíce korun

Žena Havířova a muž z Ostravy přišli dohromady o 1 350 000 korun. Kontaktovali je totiž po telefonu podvodníci a tvrdili jim, že jejich účty jsou v nebezpečí a proto musejí urychleně převézt peníze jinam. To také oba nešťastníci udělali a peníze tak zmizely neznámo kde. Navíc přeměněny na virtuální měnu Bitcoin.

V prvním případě pachatel telefonicky kontaktoval muže z Ostravy. Vydával se za pracovníky různých bank a tvrdil, že byla zaznamenána podezřelá aktivita na účtu poškozeného.

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "V rámci dalších telefonních hovorů z různých účastnických čísel pod legendou ochrany jeho finančních prostředků ho měl během jednoho týdne přimět k opakovaným vkladům do Bitcoinmatů. Pomocí pachatelem zaslaných QR kódů následně poškozený veškeré peníze v celkové výši přesahující 900 tisíc korun vložil na dosud neztotožněné bitcoinové adresy."

Podobný případ se pak stal ženě v Havířově. Té zavolal neznámý muž, který se představil nejprve jako pracovník banky a později dokonce jako policista. Snažil se v ženě vyvolat dojem, že se jí někdo pokouší "nabourat" do bankovního účtu a převézt její peníze jinam.

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "V rámci ochrany svých financí se žena nechala přesvědčit a na základě pokynů obdržených od pachatele částku téměř 450 tisíc korun ze svého účtu vybrala, vložila do samoobslužného automatu sloužícího k zakoupení virtuální měny Bitcoin a následně pomocí QR kódů, které ji zaslal pachatel, peníze poslala na různé virtuální peněženky."

Podobné podvody zaznamenali policisté už v minulosti napříč celou republikou. Pachatelé se vydávají za pracovníky bank případně za policisty. Ke kontaktu s možnou obětí převážně používají tak zvaný spoofing telefonního čísla (napodobenina telefonního čísla např. banky nebo policie.) Jejich jediným cílem je navodit v oběti tak velkou obavu o peníze uložené v bance, že ji přimějí je  vložit na neznámý, údajně bezpečný účet s ubezpečením, že finance budou majiteli posléze vráceny.

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Znovu připomínáme, abyste nereagovali na obdobné telefonáty. Nikomu nesdělujte údaje k vašemu bankovnímu účtu, platební kartě, přístupové údaje k online bankovnictví nebo údaje k vaší osobě. Neumožňujte nikomu vzdálený přístup do vašeho počítače. Připomínáme, že útočníci dokáží napodobit nejen telefonní číslo, ale také např. e- mailovou adresu, nereagujte tedy na žádné výzvy k výběru finanční hotovosti a její přeposlání mimo vaší dispozici. V žádném případě dle telefonicky předaných instrukcí nenakupujte kryptoměny."

Kdyby byl váš účet v ohrožení, banka se o něj postará sama. 

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Pokud máte pochybnosti ohledně zabezpečení vašeho účtu, kontaktujte banku. A pokud máte s výše uvedeným jednáním zkušenost, neváhejte kontaktovat Policii České republiky např. na lince tísňového volání 158."

Další podrobnější informace naleznete také na internetových stránkách Policie České republiky.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy