Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V závodě vlastnoručně přestavěných elektrokár porazili studenti z Jablunkova Poláky o sekundu

Kapacita baterií, dostatečné chlazení a především ochrana před případným požárem. Studenti středních škol ze čtyř zemí řešili přestavbu benzinových motokár na elektrický pohon a ve finále se se svými stroji utkali na závodním okruhu.

Závod elektrokár na SteelRingu v Třinci. Zdroj: TV Polar

Na třineckém SteelRingu se sešli studenti středních škol z Česka, Polska, Rumunska a Řecka. V projektu Erasmus+ měli za úkol přestavět benzinovou motokáru na elektrický pohon. Domácí zastupovali studenti Střední školy Jablunkov, kteří se úkolu zhostili na výbornou, což bylo nakonec vidět i na závodní dráze.

Roman Szotkowski, ředitel Střední školy Jablunkov: “Nám se podařilo sestavit elektropohon s motorem 32 elektrických kilowatt. Myslím si, že výdrž baterii na plný výkon je 40 minut, takže myslím si, že celkem dobře. Samozřejmě, že výsledkem té akce je soutěž, závodění. Studenti jsou velmi nažhavení.”
David Waclawek, student, pilot elektrokáry: “Jede to celkem dobře, akorát ještě jede to trochu pomalu, mohlo by to tak rychleji, ale to už tam je na převodu, což je snadné vyměnit a budeme to asi muset vyřešit.”

Po výměně převodů byli jablunkovští studenti o sekundu rychlejší na kolo než jejich polští soupeři.

Martin Gregor, manažer SteelRing Třinec: “Rozdíl pro ten provoz toho závodního režimu je v tom, že potřebujeme větší rychlosti, potřebujeme větší kapacitu baterek a tam zatím probíhá intenzivní vývoj, aby ta baterka byla bezpečná hlavně, aby byla lehká, ale dneska už jsme tak daleko, že dokáže elektrická kára jezdit tak rychle, jako ta závodní.”

Dá se předpokládat, že elektrický pohon se bude na závodních okruzích prosazovat stále více až klasické motokáry nahradí úplně.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy