Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

LÉTA BĚŽÍ: Začala revitalizace Domova Březiny v Petřvaldu

Historický okamžik - i takto popisují obyvatelé nebo zaměstnanci Domova Březiny v Petřvaldu demolici, která s následnou stavbou změní zcela zastaralý domov na moderní komunitní bydlení. Natáčeli jsme u symbolického předání stavby.

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK: “Dočkali jsme se opravdu momentu velmi historického pro naše zařízení. Hovoříme o tom, že se u domova, který byl nejhorším v Moravskoslezském kraji v majetku, protože to jsou bývalé hornické budovy, které byly přepracovány v roce 1975 na domov pro seniory, který ale vůbec neodpovídá dnešním standardům. My jsme se rozhodli, že zdemolujeme dvě budovy z tohoto zařízení, které projdou totální novou výstavbou atria ve čtyřech budovách.”
Pavel Zelek, ředitel Domova Březiny: “Je to obrovské nadšení pro nás pro všechny, že konečně se z našeho zařízení stane zařízení, které splňuje veškeré standardy sociální péče a tu kvalitu, kterou si naši klienti zaslouží.”

Klienti domova opustili toto staré místo postupně na začátku června. Svůj přechodný domov aktuálně našli v nemocnici s poliklinikou v Orlové-Lutyni.

Pavel Zelek, ředitel Domova Březiny: “My jsme před nimi netajili nic od samého začátku. Oni sami řekli, že jsou tady zvyklí a spokojení, ale opravdu opravdu nebyl to normální standard. Bylo to takové živoření spíš, než kvalitní služba. Klienti to přijali, dokonce se už těšili.”

Velký projekt je z větší části pokryt penězi z krajského rozpočtu.

Jaroslav Kania (ANO), náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: “Celkové náklady budou 201 milionů a 54 milionů jsme získali z evropských dotací. Je to rozděleno tak, že ta první etapa, která je daleko větší, tak má dvou třetinový finanční objem a ta druhá etapa, která jen zaznamenává rekonstrukci těch dvou objektů, tak je ta druhá a poslední finančních prostředků.”
Pavel Zelek, ředitel Domova Březiny: “Zřizovatel už od začátku nastartoval humanizace veškerých zařízení a protože u nás to bylo tak rozsáhlé, tak jsme vlastně až na konci řetězce těch různých rekonstrukcí. Spousta variant byla na stole a nakonec zvítězila ta nejrozumnější, že opravdu ty objekty nemá cenu rekonstruovat, ale musí se nahradit novými.”
Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK: “Hovoříme o tom, že tady vyroste nový moderní domov s standardy, které jsou dnes už běžné, budou zde z větší části jednolůžkové a dvoulůžkové pokoje. Nedočkáme se žádného třílůžkového pokoje, to opravdu v MSK tento standard nedodržujeme a chceme, aby lidé měli na podzim svého života krásné prostředí, ve kterém můžou žít. Bude zde odpočinková zahrada, budou zde nové terapeutické dílny, prostě volnočasové aktivity pro naše seniory.”
Pavel Zelek, ředitel Domova Březiny: “Za dva roky doufáme, že se nastěhujeme do nového.”
Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy