Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Akce „Poslední vzdor“ na Sovinci připomněla dobytí hradu Švédy v 17. století

Celkem třikrát vpadla ke konci třicetileté války švédská vojska na Moravu. Dobyla Olomouc, vyplenila Kroměříž, Brno se jim ovšem dobýt nepodařilo. Soustředila proto své síly na hrad Sovinec. Událostem té doby a poctě statečným obráncům hradu byla věnována akce Poslední vzdor.

Obránci Sovince tehdy odolávali obrovské přesile švédských vojsk.

Ivana Vlachová, průvodkyně: „Švédové měli tehdy na 8 tisíc vojáků, měli k dispozici 82 děl a vedl je jeden z nejlepších vojevůdců té doby Torstenson a obránců bylo tehdy pouze několik set, i přesto se bránili po 21 dní a poté tedy kapitulovali."

Na Sovinec se sjelo několik šermířských a mušketýrských skupin, aby rekonstruovali dobývání hradu a předvedli své umění.

Michal Koutný, kastelán Sovince: „Memento Mori, skupina Taurus z Brna, mušketýrská jednotka Salva Guardia z Olomouce, máme zde také německou mušketýrskou jednotku Bernauer Briganten."

Bernd Eccarius, mušketýrská skupina Bernauer Briganten (N): „Jmenuji se Bernd Eccarius, jsme z Bernau u Berlína a přijeli jsme na pozvání kamarádů ze skupiny Freie Fechter, abychom se zúčastnili vaší bitvy.“
Thomas von Graz, představitel Lennarta Torstensona: „Ztvárňuji švédského vrchního velitele generála Torstensona, který po neúspěšném dobývání Brna roku 1643 rozhodl dobýt hrad Sovinec.“

Návštěvníci akce byli svědky pestrého programu s divadleními vystoupeními, kláním šermířů i střelbou mušketýrů.

Anketa, návštěvníci Sovince: „Nejvíc se mi líbí ty bitvy, jak se šermujou.“

„Nejvíc se mi líbí, že tu lidi chodí oblečení v těch starých oblecích.“
„My jsme z Bruntálu a líbí se nám tady moc.“

„Jsme z Jižních Šumic a líbí se nám tady.“

Dění na hradě Sovinci bude pokračovat o v dalších víkendech, hned ten příští bude věnován Hodokvasu rytíře Kobylky.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy