Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Soud uznal vinnými 5 manažerů za pád mostu ve Studénce, dva mají jít do vězení na 3,5 roku

5 manažerů ze dvou stavebních firem si po letech nakonec vyslechlo u Okresního soudu v Novém Jičíně vinu za pád mostu ve Studénce v roce 2008. Při tragédii zemřelo 8 lidí a další téměř stovka utrpěla zranění. Dva manažeři mají jít do vězení na 3,5 roku a tři dostali podmínky.

Okresní soud v Novém Jičíně se kauzou zabýval už potřetí. Tentokrát rozhodl, že na 3,5 roku do vězení nepodmíněně mají jít Zdeněk Malý a Oldřich Magnusek z firmy Bögl & Krýsl. Dvojice se proti rozsudku na místě odvolala. Podmíněné tresty dostali Petr Janouškovec a Michal Foniok ze společnosti Ostravské dopravní stavby (dnes Eurovia) a Miroslav Kovalík z firmy Bögl & Krýsl. Tito si ponechali lhůtu na případné odvolání. Stejně tak státní zástupce si ponechal lhůtu. Rozsudky tak zatím nejsou pravomocné.

Právník společnosti Bögl & Krýsl předložil k odvolacímu jednání nový revizní posudek. Soudce Jaromír Pšenica ho dnes jako důkaz odmítl. Dokazování tak skončilo a jednání pokračovalo závěrečnými řečmi, na které odpoledne navázalo vyhlášení rozsudku. Obhájci žádali zproštění viny a státní zástupce naopak nepodmíněné tresty.

Aleš Kopal, státní zástupce: "Zejména kvůli neodvratitelným závažným následkům počínání obžalovaných."

Obžalovaných bylo původně deset. V roce 2017 je soud všechny zprostil viny, protože se podle soudu původně nepodařilo prokázat, proč přesně most spadl. A že by za to mohli právě obžalovaní. Státní zástupce se proti tomu odvolal a Krajský soud v Ostravě v následujícím roce rozsudek zrušil a vrátil případ okresnímu soudu.

V roce 2019 novojičínský soud opět vynesl zprošťující rozsudek. Krajský soud loni v případě pěti obžalovaných zprošťující rozsudek potvrdil, ovšem u druhé poloviny obviněných prvoinstanční zproštění viny zrušil a nařídil nové projednání jejich případu. Okresní soud se nyní musel řídit jeho závazným pokynem.

Aleš Kopal, státní zástupce: "Jen s výjimkou, že by byl předložen nějaký nový důkaz. To se však nestalo"

Zproštěni byli Marek Krejčiřík a Michal Adam z firmy Bögl & Krýsl, Jiří Vlach z Ostravských dopravních staveb, živnostník Jiří Karásek a Ladislav Novický ze Správy silnic Moravskoslezského kraje.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy