Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

LÉTA BĚŽÍ: Odbojář Ludvík Šablatura oslavil 97. narozeniny

Ludvík Šablatura - válečný veterán a odbojář. Před nedávnem oslavil své 97. narozeniny. Narodil se v srpnu roku 1924 v beskydských Trojanovicích-Bystrém. Teď je klientem Domova Hortenzie ve Frenštátu pod Radhoštěm, kde proběhla oslava.

Je žákem obecné školy v Trojanovicích a měšťanky ve Frenštátu pod Radhoštěm. Další studium na lesnické škole v Hranicích mu v roce 1944 znemožnili Němci. Spolu se svým třídním profesorem se zapojil do odbojové činnosti.

Ludvík Šablatura, válečný veterán a odbojář: "Když jsme byli v odboji, tak to bylo všelijakých problémů. A potom taky ta doba, kdy nás zatýkalo gestapo."

Ani jemu se zatknutí nevyhnulo. V březnu roku 1945 jej a další členy skupiny udali konfidenti.

Ludvík Šablatura, válečný veterán a odbojář: "Já jsem netušil, že nás zatknou, ale stalo se. My jsme měli konfidenty u nás v Česku a oni se postarali, že nám přišli na stopu. Tím se stalo, že nás zatkli. Potom už jsem tedy putoval po věznicích, od jedné k druhé, na výslechy. Bylo toho dost, protože oni po nás chtěli dost vědět a pořád nebyli spokojeni. Mně už vadilo, že zatkli generála, já jsem ho už tenkrát upozornil. Jel jsem na Ostravici k Frantovi Kleinovi, že mu předám materiály o odboji. Tam byla naše spolupracovnice v obchodě se smíšeným zbožím. Já tam za ní přišel a ona říkala, že nahoře je gestapo."

Ludvík Šablatura po válce vystudoval obor lesnictví a usadil se v Harrachově, kde se podílel na budování tamního sportovního zázemí. V lyžařských sportech také reprezentoval Československo a pracoval i v Československém svazu tělesné výchovy. Radost mu dělá jeho vnuk, který se také věnuje sportu. Z Harrachova se nakonec vrátil domů a je spokojeným klientem Domova Hortenzie. Československá obec legionářská vydala brožuru, kde je zajímavé svědectví Ludvíka Šablatury z válečné doby zachyceno.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy