Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Krajský úřad v Ostravě pořídil ekologická auta na CNG, staré vozy na benzín vyřadil

Čtyři nová auta s pohonem na CNG mají k dispozici zaměstnanci Krajského úřadu Moravskoslezského kraje v Ostravě. Vozidla, která jsou šetrnější k životnímu prostředí, využívají k vyřizování pracovních povinností.

Díky dotaci Státního fondu životního prostředí (SFŽP) mohl krajský úřad zakoupit čtyři nová vozidla Škoda Octavia kombi 1.5 G-Tec s pohonem na CNG. Zaplatil za ně zhruba 2,16 milionu korun, dotace SFŽP činila 50 tisíc korun na jedno auto.

Tomáš Kotyza, ředitel Krajského úřadu MSK: "Ekologicky šetrnější škodovky jsme pořídili v rámci pravidelné obnovy vozového parku krajského úřadu. Nahradily čtyři starší vyřazená vozidla s benzínovými motory. Kromě pozitivního přínosu pro životní prostředí budou mít tato auta také ekonomický efekt, jejich provoz je až o korunu na kilometr levnější než u srovnatelných vozidel s konvenčním pohonem."

Krajský úřad v současnosti provozuje dvacet vozidel na CNG, zaměstnanci za svými pracovními povinnosti jezdí také dvěma elektromobily.

Tomáš Kotyza, ředitel Krajského úřadu MSK: "Doporučujeme, aby i příspěvkové organizace kraje postupně nahrazovaly služební vozidla auty přívětivějšími k životnímu prostředí."

Podpora alternativních způsobů dopravy - elektřiny nebo CNG je pro Moravskoslezský kraj klíčová. Intenzivně hledá způsoby, jak co nejrychleji jezdit co možná bez emisí a přispět tak ke zlepšení kvality ovzduší v regionu. V budoucnu počítá i s vodíkovou mobilitou ve veřejné dopravě. Například první vodíkové autobusy začnou do tří let jezdit na Havířovsku. Moravskoslezský kraj už vypsal tendr na dodavatele, který by měl od konce roku 2024 v této části regionu po dobu deseti let zajistit veřejnou dopravu deseti vozidly s vodíkovým pohonem.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy