Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Moravskoslezský kraj přispěje na provoz venkovských prodejen

Moravskoslezský kraj chce udržet při životě malé vesnické prodejny. Proto se zapojil do výzvy Ministerstva průmyslu a obchodu Obchůdek 2021+ a vyhlásil dotační program, který má pomoci zachovat maloobchodní prodejny ve venkovských oblastech regionu. Provozovatelé prodejen a podnikatelé mohou o finance žádat do 29. října.

Kdo a kolik peněz dostane, rozhodnou krajští zastupitelé v prosinci.

Jan Krkoška, náměstek hejtmana MSK: "Vesnice se vylidňují, mladí lidé se z nich stěhují za prací do velkých měst nebo jejich okolí. Spolu s nimi z vesnic mizí i obchody. Starousedlíci pak často mají starosti zajistit si potraviny a další potřebné zboží. Nejvíce je to vidět v odlehlejších oblastech Moravskoslezského kraje, kde trvale žije málo lidí a odkud je to za nákupy do větších měst daleko. Provozovat tu prodejnu s koloniálním zbožím je zároveň finančně velmi náročné. Majitelům často nezbývá než ji zavřít. Kde je obchod, hospoda, tam je lepší i komunitní život. Takže nejenom proto, aby lidé na vesnicích měli dostupnější potraviny a další zboží, ale aby to tam i více společensky žilo."

Dotační program je zaměřen na malé obce do jednoho tisíce obyvatel a obce do tří tisíc obyvatel, jejichž místní části mají do 1000 obyvatel. A je v nich maximálně jedna prodejna s převahou potravinového sortimentu. Alokovány jsou 3 miliony korun, jeden subjekt může získat až 100tisícovou dotaci.

Jan Krkoška, náměstek hejtmana MSK: "V rámci dotačního programu budou moci provozovatelé prodejen požádat o neinvestiční dotaci, a čerpat tak finanční prostředky například na mzdové náklady zaměstnanců, nájem prodejny a skladových prostor, na energie a telekomunikační služby nebo služby spojené s obsluhou bezhotovostních plateb."

Žadatelé mohou konzultovat své žádosti s pracovníky odboru regionálního rozvoje a cestovního ruchu krajského úřadu v Ostravě.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy