Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Fanoušek štěpení jádra upoutaný na vozíku vyrazil do Černobylu děkovat hasičům za záchranu životů

Od Horské chaty Prašivá v Beskydech v pondělí ráno vystartovala výprava, jejímž cílem je oblast, kterou v roce 1986 zamořila havárie jaderné elektrárny v Černobylu. Iniciátorem expedice je Honza Dušek, který dvacet let trpí roztroušenou sklerózou.

Honza Dušek u chaty Prašivá v Beskydech před startem do Černobylu. Zdroj: TV Polar

Honza Dušek s těžkou nemocí statečně bojuje a na cestách mu pomáhá parta přátel. Při současné výpravě do Černobylu jich bude mít kolem sebe 12. Všichni jsou připravení ho tlačit, tahat i přenášet, aby společně dosáhli cíle.

Petr Hirsh, vedoucí výpravy: “Honza skončil na vozíku a my se spolu kamarádíme od roku 2013 a v roce 2017 jsme spolu absolvovali první cestu velkou, kdy se mu splnil takový sen a putovali jsme s ním do Santiaga de Compostela 640 km. Vznikl z toho dokument Camino na kolečkách, který měl inspirovat vlastně další lidi k tomu, že na vozíku třeba nemusí život končit, že se dá žít aktivní život.”

Honza Dušek dříve studoval chemii a jako fanoušek štěpení jádra chtěl vidět, jak to dopadne, když se to dělá špatně.

Honza Dušek, iniciátor výpravy: “Ta oblast si podle mého názoru stále zaslouží svoji pozornost a chci tam jet už z toho důvodu, abych v tichosti zapálil svíčku a poděkoval u pomníku hasičů, kteří vědomě nasadili svůj život, aby zachránili desítky milionů životů dalších.”

Vedle prohlídky černobylské oblasti má Honza Dušek naplánované také setkání s krajany.

Petr Hirsh, vedoucí výpravy: “Pak se vracíme do Kyjeva, kde máme dva dny vlastně takový spíš jako prohlídku Kyjeva Honza tam v pondělí absolvuje vlastně besedu svoji o té cestě do Santiaga pro krajany v českém centru.”

O plnění snu člověku s nevyléčitelnou nemocí vzniknou hned dva filmové dokumenty.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy