Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

GALERIE: Jak by mohly vypadat Jánské Koupele? Nový majitel chce zdevastované místo obnovit

Vrátit život do unikátních Jánských Koupelí, to je cíl současného majitele téměř třicet let chátrajícího areálu s lázeňskou historií, sahající až do 17. století. Společnost Bad Johannisbrunn, která stojí za plánovaným projektem revitalizace, zveřejnila část studie s vizualizacemi.

Bezmála třicet letech chátrání a vandalismu. Areál Jánských Koupelí, který leží severozápadně od Vítkova na Opavsku, je ve zuboženém stavu. Památková ochrana, která byla zapsána na celý areál v roce 2005, byla o osm let později zúžena jen na část budov. Naději celému areálu teď dává záměr společnosti Bad Johannisbrunn, která chce místo zrevitalizovat a vrátit mu dřívější lesk. 

Jan Ležatka, jednatel společnosti Bad Johannisbrunn s.r.o.: "Chceme teď zahájit odbornou diskuzi nad zveřejněnou architektonickou studií budoucího využití areálu. Očekáváme totiž rychlou zpětnou vazbu jak odborné veřejnosti, tak dotčených orgánů. Jsme otevřeni produktivním připomínkám a návrhům na vylepšení. Investovali jsme obrovské množství prostředků, času a energie do návrhu, který, jak doufáme, by měl být široce akceptovatelný, zároveň však jako celek dává i provozní smysl a tudíž je i financovatelný."
Karel Ležatka, současný majitel areálu: "Vzhledem k výjimečnému místu a mnohasetletému využití místních léčebných pramenů usilujeme o zachování lázeňství v Jánských Koupelích. Věříme, že vzkříšení areálu lázní a znovuotevření Jánských Koupelí je v zájmu všech, neboť si to lidé, region i toto unikátní místo zaslouží. Jedná se zřejmě o poslední šanci, jak lázně zachránit, a my pro to děláme maximum." 

Areál by měl mít plánovanou kapacitu ubytování 400 lůžek s komplexní nabídkou lázeňských procedur a wellness. Jedna z plováren by měla být v řece, část ubytovací kapacity je plánována ve svahu nad lázeňským parkem. Autory studie jsou ATELIER 3M (Martin Hudák, Martin Vyorálek, Matěj Batko) a PROJEKTSTUDIO (David Kotek, Daniel Puszkar).

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy