Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Moravskoslezském kraji chtělo do parlamentu 547 kandidátů, volební systém prošel změnou

547 kandidátů bojovalo o hlasy voličů v Moravskoslezském kraji. Do sněmovny se jich dostane zhruba 22. Přesto je náš kraj jeden ze tří, které mají ve vládě největší zastoupení. Letošní volby byly ve znamení změn volebního systému, voličů se to ale nijak nedotklo.

Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky má 200 poslanců volených na 4 roky. Aktuálně je v ní devět stran a hnutí a 6 nezařazených poslanců. Nejpočetnější je hnutí ANO. To tvoří menšinovou vládu s ČSSD. Donedávna měli ještě tichou podporu komunistů. Právo jít k volbám má zhruba 8,4 milionu lidí.

Tomáš Jarmara, politolog: "Jsou to v podstatě klíčové volby. Jsou to volby prvního řádu, protože na základě výsledků voleb do Poslanecké sněmovny se v České republice vytváří vláda."

Na složení poslanecké sněmovny se výrazně podílejí zástupci z Moravskoslezského kraje.

Tomáš Jarmara, politolog: "Moravskoslezský kraj patří k volebně nejzajímavějším, protože volí nejvyšší počet poslanců. Společně se Středočeským a Jihomoravským krajem podle mandátového čísla, tedy zhruba 22 až 23 poslanců."
Nikola Birklenová, mluvčí Moravskoslezského kraje: "V Moravskoslezském kraji se chce do Poslanecké sněmovny dostat celkem 547 kandidátů z 19 politických subjektů. To je o 7 méně než ve volbách před čtyřmi roky, kdy jich bylo 26."

Letošní volební systém prošel mírnou úpravou. Týká se počtu hlasů, které musí získat jednotlivé koalice k tomu, aby se dostaly do sněmovny.

Klára Dlubalová, mluvčí Ministerstva vnitra ČR: "Nově platí, že koalice dvou stran musí získat 8 procent hlasů a koalice tří a více stran 11 procent hlasů. U samostatné stran a hnutí zůstala hranice stejná. Tedy 5 procent hlasů."

Změnou prošlo také přepočítávání hlasů na mandáty. Nová metoda ctí lépe zásady poměrného zastoupení. To dá větší šanci na zisk křesel menším stranám. Povolební vyjednávání na úkor výsledků ale nebude jednoduché. Volby přinesly také několik zajímavostí. Nejmladšímu kandidátovi je 21 let a nejstaršímu 90. O hlasy usilovalo také přes 31 procent žen.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy