Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Dva Češi z MSK byli členy mezinárodního gangu, "floberty" upravovali na smrtící zbraně

Policisté napříč Evropou zatkli 18 lidí, kteří byli zapleteni do obchodu se zbraněmi. Podle vyjádření NCOZ upravovali palné zbraně "flobert", které jsou určeny pro volnočasové aktivity nebo sportovní účely, na zbraně se smrtícími účinky. Mezi zatčenými jsou i dva Češi, kteří mají trvalý pobyt v Moravskoslezském kraji, potvrdil to mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej.

Vyšetřování případu bylo zahájeno v únoru loňského roku, kdy bylo v holandském přístavu Hoek van Holland zajištěno 22 přestavěných zbraní flobert ve vozidle mířícím do Anglie. Zbraně byly nelegálně upraveny na smrtící. Nedovolené úpravy flobertek zřejmě spočívaly v umožnění použití silnějšího náboje. Zbraně byly dále distribuovány na černém trhu.

Jaroslav Ibehej, mluvčí NCOZ: "Kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (NCOZ) v součinnosti s Krajským státním zastupitelstvím v Ostravě v uplynulých dnech zadrželi v České republice dva občany ČR, na které byl v Nizozemsku vydán evropský zatýkací rozkaz."

Podezřelí podle kriminalistů dodali více než 1500 zbraní kriminálním skupinám v Holandsku, Rakousku, Dánsku, Německu, Portugalsku, Švédsku i v Česku. Podle mluvčího NCOZ rozsáhlou akci koordinoval Europol a Eurojust. Celkem bylo zabaveno 350 zbraní. Kriminalisté také zajistili 160.000 euro v hotovosti. 

Jaroslav Ibehej, mluvčí NCOZ: "V této věci je zřízen společný vyšetřovací tým nizozemské policie a slovenské Národnej kriminálnej agentury (NAKA), se kterým detektivové NCOZ dlouhodobě a úzce spolupracují. V současné době je již rozhodnuto, že obě zadržené osoby budou předány do Nizozemska."
Flobertka je palná zbraň, která ke střelbě využívá náboje s okrajovým zápalem. Náboje Flobert neobsahují střelný prach, využívají pouze energie třaskavé slože v okraji nábojnice. Flobertka se nejčastěji vyrábí jako revolver či puška, lze se setkat i s flobertovou pistolí. Ráže tohoto typu zbraně činí 4 mm, 6 mm či 9 mm. Výroba a zpracování je stejně kvalitní jako u ostrých zbraní. Zbraň je pojmenována po francouzském puškaři Louisi Flobertovi. Flobertky se často používají k nácviku střelby, pro sportovní či zábavnou střelbu na menší vzdálenosti nebo jako zbraně na drobné hlodavce. 
zdroj: Wikipedia
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy