Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Filmový průmysl je budoucnost pro ČR. Práci by v něm mohly najít desetitisíce lidí

Úspěchem skončil čtyřdenní Mezinárodní festival Febiofest v Ostravě. V Dolních Vítkovicích nabídl nejen premiéry českých filmů jako dokument Karel, nebo Stíny v mlze, ale také workshopy a různé besedy s populárními herci. Navíc ukázal, že filmový průmysl je nejen pro rozvoj kraje to pravé ořechové.

Pro filmaře je Česko klenot. Jsou nadšeni přírodou, hrady i zámky, stejně jako Dolní oblastí Vítkovic, kde proběhlo slavnostní zakončení mezinárodního filmového festivalu Febiofest.

Zdeněk Zapletal, scénárista: “Já jsem tu v Ostravě točil vůbec můj první film, který jsem napsal. To byl dvoudílný film Kubova garáž, pak jsme točili v Třinci Sráče, Comeback se tady točil s Richardem Krajčem a Ženy, které nenávidí muže. Takže Ostravu mám moc rád. Je to, řekněme, po Zlínu moje druhé srdcové město.”

A právě filmový a kreativní průmysl by se měl v Česku dál rozvíjet. Evropská komise na něj poskytla 8 miliard korun na 3 roky.

Lubomír Zaorálek, ministr kultury ČR: “Já jsem přesvědčen, že pro nás je dneska obrovská šance na velmi zajímavé živobytí do budoucna pro celou řadu kreativních lidí a že podpora toho kreativního průmyslu má velký význam nejen pro hlavní město, ale i pro regiony. V Ostravě to je vidět. Tady je výborné zázemí pro to a tady je také šance pro to, že by se tato oblast mohla velmi dobře chytit.”

Spoustě filmů, které se u nás točí, ale stále něco chybí.

Kamil Spáčil, filmový kritik, ředitel Febiofestu: “Kriticky. Já mám mnohdy dojem, že chybí určitá propracovanost ve scénáři a to pokládám stále, bohužel, asi u 50 procent filmů jakoby za určitou chybu.”

Filmovému průmyslu se v rámci obnovy kraje věnuje i MS kraj, který sází nejen na atraktivní místa, ale i na skvělé herce, kteří tady jsou.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy