Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Perfektní spolupráce, pochvaluje si horská služba tři přeshraniční zásahy s polskými a slovenskými kolegy během jednoho dne

Tři případy, při nichž horští záchranáři spolupracovali s kolegy či policisty za hranicemi, jen během včerejšího odpoledne řešila beskydská Horská služba. O zásazích informoval náčelník beskydské horské služby Radan Jaškovský s tím, že tři případy tzv. přeshraniční spolupráce jsou ojedinělé i na Beskydy, které sousedí se dvěma státy.

Kolem třetí hodiny přišla dispečinku HS výzva od polské horské služby GOPR, že na česko-polské hranici se nachází žena se zdravotními potížemi. 

Radim Pavlica, dispečer Horské služby Beskydy: „Na místo ihned vyrazila hlídka z naší stanice na Javorovém. Po příjezdu zjistili, že turistka z Česka je v kolapsovém stavu. Spolu s polskými kolegy tedy paní poskytli základní ošetření a poté jí transportovali do přivolané sanitky Rychlé zdravotnické pomoci."

Přibližně dvě hodiny poté HS opět kontaktovali členové polského GOPR. 

Radim Pavlica, dispečer Horské služby Beskydy: „Turisté na hranici se jim ozvali s tím, že na hřebenech se nachází žena s rozbitým obličejem. Po příjezdu naši záchranáři zjistili, že paní je pravděpodobně pod vlivem návykových látek. Odmítla převoz do zdravotnického zařízení, proto jsme ji ošetřili, a vzhledem k přicházející tmě ji transportovali do údolí. Ženu si poté převzali rodinní příslušníci."

A vliv návykových látek byl zřejmě příčinou i dalšího výjezdu členů HS. Dispečink dostal v podvečerních hodinách hlášení, že tentokrát na česko-slovenské hranici se nachází dezorientovaný muž ze Slovenska. 

Radim Pavlica, dispečer Horské služby Beskydy: „Naši záchranáři z Javorníků zjistili, že je bez zranění, jen vůbec netuší, kde se nachází. Kontaktovali tedy příslušníky policie SR, muže převezli na naší stanici a zde si jej následně slovenští policisté převzali.

Kromě těchto událostí řešili beskydští horští záchranáři během odpoledne další tři úrazy. Poslední byl v devět hodin večer, kdy hlídka HS pomáhala při resuscitaci starší ženy. 

Radan Jaškovský náčelník Horské služby Beskydy: „Ovšem mít za den tři případy tzv. přeshraniční spolupráce je ojedinělé i na Beskydy, které vlastně sousedí hned se dvěma státy. A mohu říci, že všechny proběhly v perfektní koordinaci s polskými kolegy a za veliké vstřícnosti policistů ze Slovenska."

text: Horská služba Beskydy

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy