Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

DOPRAVNÍ REVUE: Projekt Start driving opět vzdělává mladé řidiče

Do ostravského centra bezpečné jízdy Libros, opět zavítal projekt Start driving. Letos jde o čtvrtý ročník. Mladí řidiči se mohou zdokonalit za volantem a vyzkoušet si krizové dopravní situace. Podle organizátorů jde také o ochutnávku rakouského systému vzdělávání řidičů.

Aleš Horčička, předseda Asociace autoškol ČR: "V Rakousku musí každý mladý začínající řidič, kterému je 18-24 let, po autoškole ještě absolvovat něco dál. Co dál? Dopravně-psychologický workshop, takzvané evaluační jízdy v autoškole a to, co vidíte teď, takzvaný polygon. Vyzkouší si intenzivní brzdění, vyhýbací manévr, prostě většinu věcí, které jsme s ním v rámci autoškoly nestihli udělat, tak natrénuje v druhé fázi vzdělávání řidičů. A projekt Start driving ukazuje České republice, že i něco podobného by bylo vhodné zavést legislativně u nás také."
účastník kurzu: "Jsem tady, abych se naučil lépe řídit, protože přichází zima a je potřeba být zkušený řidič. Mám řidičák asi 4 měsíce, takže se rád dovzdělám. Zatím jsem absolvoval brzdění před přechodem, abych nikoho nesrazil, myslím, že je to praktické umět.
účastník kurzu: "Měl by to vyzkoušet i zkušenější řidič, aby si osahal všechny ty situace a mohl se pak vyvarovat nebezpečí, které může nastat na normálních silnicích."

Tentokrát se jednodenního kurzu mohli zúčastnit také rodiče mladých řidičů, na vlastní kůži si vše zažili společně. 

účastník kurzu: "Já si myslím, že by to měl každý mít, navíc je tady škola smyku. Já třeba mám obrovský respekt z ledu." 
Alois Hudeček, dopravní psycholog: "Je vůbec dobře, že ve skupině mladých lidí jsou ti, kteří se něco chtějí naučit. Všichni víme, že když vyjdu z autoškoly, tak moc toho neumím. Protože člověk potřebuje tu praxi a svůj šoférský mozek musí naučit myslet."
Petr Štencel, vrchní komisař Odboru služby dopravní policie MSK: "Vždycky tu pokoru na cestě a musí si uvědomit, že ten dopravní prostor není jen pro ty řidiče, ale jsou tam všichni účastníci silničního provozu. Může se setkat s chodci, cyklisty, motorkáři a mladý řidič musí daleko více vnímat ten dopravní prostor, který je kolem něj." 

Další běh kurzu Start driving je v Ostravě naplánován na 5. listopad.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy