Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostravané si připomněli 103 let od vzniku Československa. Položili kytice k památníku bitvy u Zborova

V Ostravě si připomněli 103. výročí vzniku samostatného Československa. U památníku bitvy u Zborova v Husově sadu položili věnce a kytice nejen zástupci samospráv a armády, ale také politici a váleční veteráni.

Od vzniku samostatného Československa uplynulo už 103 let. Ostravané si tuto událost připomněli u památníku bitvy u Zborova v Husově sadu. Pietní akt už tradičně zahájila česká hymna.

Milan Hajný, člen Krajského kolegia a vedoucí pro Ostravu-město: “Každý stát a každá národnost chce mít samostatnost. Tak to se nám stalo k tomu 28. říjnu 1918 a já si myslím, že to bylo to nejlepší, co mohlo být.”

František Mareš, plukovník ve výslužbě: “Osobně se rád zúčastňuji těch akcí ke vzniku naší republiky, kterou miluju strašně. Zavzpomínám, vedl jsem k tomu i svoje děti a vnuky. Už je nás málo, co jsme jako pamětníci, já ještě přežívám chvilku.”

Vzpomínkový akt se uskutečnil po roční pauze, loni musel být zrušen kvůli pandemii koronaviru.

Tomáš Macura, primátor Ostravy: “Žijeme v krásné době, v krásné zemi, v krásném městě a to, jak to bude vypadat dál, je jenom na nás. Je to naše odpovědnost a naše povinnost se o to starat.”

Právě bitva u Zborova měla zásadní význam pro vznik samostatného Československa. Padlo v ní 13 ostravských legionářů. Nejmladšímu z nich, střelci 1. pluku Františku Sovinskému, nebylo ani 20 let.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy