Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Profesionální hasiči cvičili záchranu osob ze sila a tanků v nošovickém pivovaru

Ve tři desítky metrů hlubokém silu a několika pivních tancích pivovaru v Nošovicích trénovali v úterý záchranu osob profesionální hasiči-lezci z Frýdku-Místku.

Hasiči-lezci nacvičovali dva připravené scénáře. 

Petr Kůdela, mluvčí HZS MSK: "Nejprve trénovali záchranu osob z 27 metrů hlubokého sila pomocí lanové techniky. Pak se přesunuli k pivním tankům. V nich byl nasimulován kolaps pracovníka při čištění těchto zásobníků. Hasiči ho v záchranných nosítkách sked opatrně vytáhli úzkým otvorem a spustili opět po lanech bezpečně na zem. Při činnosti v podobných prostorách je velkým rizikem nedostatek kyslíku, cvičící tak u sebe měli neustále zapnuté detektory."

Vybraní hasiči jsou již od roku 1990 speciálně vybavováni a školeni pro provádění záchranných prací ve výšce a nad volnou hloubkou pomocí lanové techniky – nad rámec běžných znalostí ostatních hasičů. Tito hasiči-lezci jsou nasazováni v situacích, kdy je provedení záchrany nad rámec možností „běžné“ hasičské jednotky, například paraglidistů, končících svůj nepovedený let na vysokých stromech, či při záchraně jeřábníků se zdravotními komplikacemi.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MSK: "Jsou dislokováni v 6 lezeckých skupinách, po jedné v každém okrese Moravskoslezského kraje (přitom okres Ostrava-město má k dispozici větší družstvo), připravených pomoci lidem 24 hodin denně. V neustálé pohotovosti je tak v každém okrese lezecká skupina nejméně se dvěma hasiči, v Ostravě nejméně se čtyřmi, ti navíc mají celokrajskou působnost."

Hasiči-lezci lezeckého družstva, dislokovaného na stanici Ostrava- Poruba (je součástí Integrovaného výjezdového centra Ostrava-Poruba), jsou také vybaveni a připraveni pro záchranné práce pomocí lanové techniky a vrtulníku, mají tedy specializaci leteckého záchranáře. V případě potřeby spolupracují naši letečtí záchranáři s Leteckou službou Policie České republiky a jejím vrtulníkem Bell 412 EP.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy