Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

72letá žena z Novojičínska poslala údajnému americkému vojákovi přes milion korun

Velké množství podvodů přes internet prověřují v poslední době policisté napříč celým Moravskoslezským krajem. Ať už jde o různé inzeráty na zboží, které podvodníci po zaplacení nedodali nebo například vylákání peněz pod záminkou investice do kryptoměn. Na Novojičínsku se také objevil případ, kdy 72letá žena naposílala přes jeden milion korun údajnému americkému vojákovi v Iráku. Nikdy ho přitom neviděla.

Gabriel Miller, to má být údajně jméno neznámého člověka, který se vydával za amerického vojáka na misi v Iráku. Prostřednictvím sociální sítě oslovil 72letou ženu z Novojičínska. Následně spolu komunikovali přes mobilní aplikaci WhatsApp. 

René Černohorský, mluvčí PČR MSK: "Ženě  od dubna letošního roku do nedávné doby neustále psal a tvrdil, že je voják US Army, který je nasazen na misi v iráckém Mosulu, kde utrpěl válečné zranění a z tohoto důvodu bude propuštěn do penze i s obrovským finančním ohodnocením. Poškozené přitom přislíbil, že se ihned přestěhuje do České republiky, a to k ní na Novojičínsko s tím, že budou společně bydlet a žít."

Prostřednictvím elektronické komunikace pak po ženě půl roku pod různými smyšlenými legendami požadoval různé úhrady celních poplatků, poplatků za jeho přepravu, poplatky za odstranění vojenských kódů a tak dál.

René Černohorský, mluvčí PČR MSK: "Poškozená žena celkem v 19 případech zaslala své finanční prostředky na předem stanovené bankovní účty v zahraničí, které jsou vedeny v Itálii a v Belgii a vznikla jí tak celková hmotná škoda na majetku ve výši přes jeden milión korun v české měně."

Samozřejmě se s neznámým vojákem na druhé straně nikdy nesetkala, člověk poté přestal být kontaktní a žena už peníze nikdy neviděla.

Podvodník nabádal k investici do kryptoměny

Na začátku října zadal na internet neznámý člověk reklamu na výhodnou investici k nákupu kryptoměn. Na nabídku reagoval 65letý muž z Bruntálu. Po kliknutí na internetový reklamní banner byl přesměrován na jistý web, na kterém si zaregistroval svůj uživatelský účet s uvedením svého telefonního čísla a e-mailové adresy.

René Černohorský, mluvčí PČR MSK: "V následujících dnech byl pak telefonicky kontaktován z různých telefonních čísel začínajících +42095, +42038, +4433, +42073 atd., kdy podle instrukcí si do svého mobilního telefonu i osobního počítače nainstaloval předem určenou aplikaci a poté se přihlásil do svého internetového bankovnictví. Zde provedl několik platebních transakcí, ale také mu byly jeho finanční prostředky svévolně z jeho bankovního účtu staženy a přišel tak o několik desítek tisíc korun."

Nejen, že muž tímto způsobem přišel o peníze, ale také neobdržel slibovanou kryptoměnu.

Podvody s bazarovým zbožím

Opavští kriminalisté mají na stole případy podvedených lidí při nákupu různého zboží na internetových bazarových portálech. 

René Černohorský, mluvčí PČR MSK: "Pod různými e- mailovými adresami tak na jistém inzertním portále v průběhu měsíců září a říjen letošního roku neznámá osoba nebo osoby uveřejnil či uveřejnili inzeráty s prodejem různých počítačových her, notebooků, mobilních telefonů ale i jízdních kol, kdy po zájemcích a kupujících požadoval či požadovali úhradu a zaslání finančních prostředků na příslušný bankovní účet."

Po zaplacení předem dohodnuté částky i financí za dopravu však neznámý inzerent přestal být kontaktní, neodpovídal na e-mailovou korespondenci ani na telefonické hovory a zprávy, nabízené zboží nebylo kupujícím dodáno a rovněž jim nebyla navrácena ani zaslaná finanční částka. Několika poškozeným osobám nejen z Opavska tak vznikla celková hmotná škoda na majetku řádově v několika tisících korunách.

René Černohorský, mluvčí PČR MSK: "Obdobným případem se nyní zabývají i policisté z Obvodního oddělení v Novém Jičíně. Ti prověřují tři případy, kdy doposud neznámá osoba, vystupující na jednom z internetových portálů pod jistým jménem a e-mailovou adresou, nabízela v průběhu měsíce září 2021 k prodeji různé mobilní telefony, a to Xiaomi Redmi Note8, Samsung Galaxy A71 a Samsung Galaxy S10+ za velmi výhodné ceny v rozmezí mezi 2 a půl tisíce a 5 a půl tisíce korun."

Tři poškození lidé tak zaslali finanční prostředky v celkové výši přes 12 tisíc korun, přičemž do současné chvíli nabízené zboží neobdrželi, finanční prostředky jim vráceny nebyly a neznámý prodejce přestal být kontaktní.

Dávejte si proto velký pozor na to, co na internetu nakupujete. Neposílejte peníze dopředu neověřeným lidem a raději trvejte na poslání na dobírku. V žádném případě nikomu nesdělujte údaje o platebních kartách a nepřihlašujte se do internetového bankovnictví přes odkaz, který vám někdo pošle. Bývá to často nejjednodušší způsob zlodějů a podvodníků, jak získat od lidí přihlašovací údaje do internetového bankovnictví. Stejně tak neposílejte žádné peníze nikomu cizímu s kým se seznámíte na internetu.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy