Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Oslavy 17. listopadu v centru Ostravy vyvrcholily promítáním filmu Ostravský listopad 89

Celé Česko si 17. listopadu připomnělo Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva. V Ostravě lidé zapalovali svíčky a pokládali kytice k pamětní desce na Masarykově náměstí.

Od sametové revoluce uplynulo už 32 let. 17. listopad tak po celé zemi patřil pietním shromážděním a různým kulturním akcím. V Ostravě si tento svátek lidé připomínali u pamětní desky na Masarykově náměstí a v Minikině.

Anketa: obyvatelé Ostravy: “Co tento svátek pro mě znamená. Nějaké uvědomění si národní a vděčnost za to, co můžu, co všechno je samozřejmostí a člověk nad tím nepřemýšlí pravidelně, tak aspoň takhle jednou za čas.”

“Každopádně oslava, že komunisté konečně, nesmím říct, kam šli. Národní uvědomění a je to prostě příjemný svátek.”

Úderem 17. hodiny a 17. minuty pak měli lidé jedinečnou možnost shlédnout dokumentární film Ostravský listopad 89 režiséra Jaroslava Korytáře, který se výjimečně v tento den promítal v ostravském Minikině.

Jan Fišar, herec: “Dneska, když jsem šel po náměstí, tak zrovna zněla státní hymna a musím říct, že to byl takový splín. Vzpomněl jsem si na ty davy lidí, kteří tam v těch listopadových dnech v té zimě, tehdy byla velká zima, byli a rád na to vzpomínám.”

Dušan Rapoš, vedoucí Minikina: “Tento film má 25 minut sice, ale je to velký film. Je opravdu unikátní. Záběry, které vyhledali, mají v podstatě nekonečnou a nevyčíslitelnou hodnotu.”

Svátek 17. listopadu připomíná uzavření českých vysokých škol nacisty v roce 1939 a demonstraci proti komunistickému režimu v roce 1989.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy