Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Únik plynu v Třineckých železárnách spustil ve městě chemický poplach

Zvuk sirén a varovné hlášení o chemické havárii vzbudily v úterý večer pozornost obyvatel celého Třince. Důvodem byl únik vysokopecního plynu.

Do akce okamžitě vyrazili podnikoví hasiči a následně i krajské a dobrovolné jednotky. Hasiči monitorovali koncentrace jedovatého a výbušného plynu.

Obyvatelům blízkých domů bylo doporučeno, aby po dobu havárie nevycházeli a nevětrali.

David Sztefek, obyvatel blízkého domu: “První tady byli hasiči, potom policajti jezdili a že je zákaz vycházení a že máme zavřít okna. Já myslím, že ten plynojem se přetlakoval a ten odpust šel na max.”
Petra Macková Jurásková, mluvčí Třineckých železáren: “Kvůli technické závadě na plynojemu došlo k úniku vysokopecního plynu. Z toho důvodu musel být okamžitě zastaven provoz plynojemu. Podařilo se nám to velmi rychle zastavit Došlo k rozptýlení toho plynu, takže po celou dobu zásahu nebyly naměřeny takové koncentrace, které by byly nebezpečné. Příčina havárie se momentálně šetří. Budeme hledat důvod, proč k technické závadě došlo.
Věra Palkovská (Osobnosti pro Třinec), primátorka Třince: “Ta první informace byla od velitele Třineckých železáren, pokud si vzpomínám ve 21.23 hodin a v tu ránu to první, co bylo třeba udělat, připravit se na svolání krizového štábu a samozřejmě informování občanů, co se týče nebezpečí. Ale zároveň nevyvolat paniku. Takže nejdříve bylo třeba získat základní informace, jak velké to ohrožení je. Naštěstí od té první chvíle nebyly ty hodnoty tak vysoké, aby bylo zapotřebí evakuace a bylo nám řečeno od velitele zásahu, ať s krizovým štábem ještě chvíli posečkáme a že ve chvíli, kdy by hrozilo, že ty hodnoty budou větší, ať reagujeme.”

Na základě této havárie bude radnice řešit možnosti, jak obyvatele města v případě náhlé události informovat ještě rychleji.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy