Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Některé běžkařské trasy v Beskydech by mohly být zpoplatněné

Kvalitně upravené běžkařské stopy stojí nejen úsilí rolbařů, ale také peníze. Přestože Moravskoslezský kraj úpravy tratí dotuje, jeho příspěvek nestačí pokrýt všechny náklady. Stejně jako lyžaři za sjezdovky si teď budou připlácet i běžkaři.

Lyžařská sezona v Beskydech začne zřejmě už o tomto víkendu. V provozu by mohly být sjezdovky a také některé běžkařské trasy. Právě jejich údržba je ale stále nákladnější a provozovatelé zvažují jejich zpoplatnění.

Petr Lessy, ředitel společnosti Pustevny: “My tady na Pustevnách momentálně upravuje jedny z nejlepších ztratí v Moravskoslezských Beskydech. Máme tady celkem na 7 běžeckých tratí v celkové délce 74 kilometrů.”

Přestože rolbu zajistil Moravskoslezský kraj, který také údržbu tratí dotuje, rolbaři musejí další peníze doplácet ze svého.

Petr Lessy, ředitel společnosti Pustevny: “Momentálně jedna motohodina provozu rolby je v podstatě v mínusu asi 280 korun. Takže my se budeme samozřejmě snažit pro naše běžkaře upravit tratě v co nejvyšší možné míře, co nejčastěji, i nad rámec té smlouvy, ale samozřejmě budeme muset myslet i na tu ekonomiku a to znamená i běžkaři budou muset případně přispívat.”

Běžkaři nejsou v zásadě proti. Mnozí znají placené tratě ze zahraniční.

Zdeněk Vlček, lyžař: “Určitě bychom byli pro tuto možnost si zaběhat na kvalitně upravených trasách i za nějaký poplatek. Protože víme, že to udržování těchto trase není levná záležitost.”

Pokud bude placení běžkařských tras zavedeno, mohlo by probíhat pomocí mobilní aplikace načítáním QR kódů umístěných například na rolbě nebo podél trasy.

Nahlásit chybu


K tématu
AG družstvo Kružberk - Středisko (živočišné výroby) Kružberk
Kružberk
od 33 000 Kč/měsíc

Detail

AGROZEA, spol. s r. o.- pracoviště: Hlučín kravín - za tratí
Hlučín
od 26 000 do 31 000 Kč/měsíc

Detail

OPTIMIA facility s.r.o., Moravskoslezský kraj
Ostrava
od 18 000 do 22 000 Kč/měsíc

Detail