Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Očekávaná změna počasí by mohla pročistit ovzduší na Ostravsku od prachu

Špatné rozptylové podmínky sužovaly v těchto dnech obyvatele severovýchodní části Moravskoslezského kraje. Příčinou byla teplotní inverze s bezvětřím, která v nížinách bránila pročištění ovzduší od prachu. Aktuální předpověď počasí dává naději na zlepšení.

Prašnost se vlivem inverze začala zvyšovat už v neděli, v pondělí však hodnoty stoupaly ještě výše a byla vyhlášena smogová situace. Nadlimitní hodnoty u mikroskopických částic polétavého prachu zaznamenaly stanice v Ostravě, na Karvinsku a Frýdecko-Místecku.

Nejvíce prachu naměřila stanice v Nošovicích, kde to bylo až 300 mikrogramů v kubickém metru vzduchu. Podle tamního starosty prašnost v obci způsobuje doprava a vlivem stoupajících cen energií zřejmě také návrat lidí k vytápění domů dřevem a uhlím.

Jiří Myšinský (SNK), starosta Nošovic: “Zvýšené ceny energií zase spustily problém lokálních topenišť. To znamená, že rodinné domy topí vesměs dřevem nebo uhlím, protože lidé šetří. Dneska vidíte, že plyn šel šestinásobně nahoru, elektřina také zdražuje. V nových nemovitostech začínají topit v krbech a v těch starších domech mají stále kotle na dřevo nebo uhlí. Druhým problémem, na který jsem kolikrát upozorňovali, je abnormálně zvýšená doprava přes obec v době svátků, v době volna, protože lidé hodně cestují do hor.”

Aktuální předpověď počasí dává naději na pročištění ovzduší.

Marie Glofáková, ČHMÚ Ostrava: “V noci a dopoledne byly ještě rozptylové podmínky většinou mírně nepříznivé. V průběhu odpoledne a večera se postupně zlepšují. zesiluje jižní až jihozápadní vítr. předpoklad je takový, že v průběhu noci a zítřejšího dne, tedy středy, by měly být rozptylové podmínky většinou dobré.”

Očekávaný vítr by měl pročistit ovzduší na celém Ostravsku, Karvinsku a Frýdecko-Místecku.

Aktuální informace o znečištění ovzduší

Předpověď počasí pro Moravskoslezský kraj na noc a úterý 28.12.2021

Přes střední Evropu bude postupovat od západu brázda nízkého tlaku vzduchu s okluzní frontou která v noci na středu začne ovlivňovat i naše území.
Počasí dnes večer a v noci (18-07): Polojasno až oblačno, ojediněle zataženo nízkou oblačností nebo mrznoucí mlhy. K ránu místy i skoro jasno. Nejnižší teploty -4 až -7 °C, ojediněle až -9 °C. Slabý proměnlivý, k ránu jižní vítr do 4 m/s.
Počasí přes den (07-24): Ráno skoro jasno až polojasno, ojediněle zataženo nízkou oblačností nebo mrznoucí mlhy. Během dne přibývání oblačnosti a v závěru dne od západu místy sněžení nebo i mrznoucí déšť s tvorbou ledovky. Nejvyšší teploty -2 až +1 °C, na horách -4 až 0 °C. Slabý, během dne mírný jižní vítr 3 až 7 m/s, k večeru místy s nárazy kolem 15 m/s, na horách kolem 20 m/s.
Rozptylové podmínky: v noci nepříznivé nebo mírně nepříznivé, přes den postupně dobré. Zdroj: ČHMÚ


Hygienici a lékaři doporučují v době zvýšeného znečistění ovzduší hlavně lidem starším, dětem a nemocným omezit pobyt venku, včetně aktivního sportování. Větrat vnitřní obytné nebo pracovní prostory by se mělo jen krátce a intenzivně.

Smog může vyvolat především dýchací obtíže. Doporučuje se zvýšit přísun vitamínů, zejména vitamínu C, nekouřit, vyhýbat se zakouřeným prostorám.

Jak neviditelný prach škodí lidskému zdraví?

Monitorovací stanice v regionu ve svých filtrech zachycují prachové částice o velikosti 10, 2,5 a některé i 1 mikrometru. Oficiální limit je stanoven pouze pro tzv. prašný aerosol s částicemi velikosti 10 mikrometrů, a to za přesně stanovených podmínek.

Prachové částice různých velikostí obsahují v průmyslových oblastech těžké kovy a jedy. Agresivnější jsou přitom menší částice, které pronikají hlouběji do organismu. Zatímco prach PM10 je při vdechování zachycen už na sliznicích v horní části cest dýchacích a do organismu se dostává spíše polykáním, menší částice pronikají až do plic, kde se usazuje. V obou případech pak škodlivé látky ovlivňují zdraví člověka podporou vzniku nemocí nebo komplikováním už probíhajícího onemocnění.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy