Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zemřel legendární automobilový závodník Karel Loprais, bylo mu 72 let

Zemřel ostravský rodák, slavný automobilový závodník a šestinásobný vítěz závodů Rallye Dakar v kategorii kamionů, Karel Loprais.

Karel Loprais se narodil 4. března 1949 v Ostravě. Velkou část svého dětství trávil na dílně se svým otcem, se kterým kontruoval vozidla. Po škole začal pracovat na montáži a následně jako zkušební řidič v kopřivnické Tatře.

K závodění se dostal také díky Tatře a její účasti na závodu Dakar v roce 1986. V extrémně náročných podmínkách závodu se dokázal prosadit už při druhé účasti, tehdy v roce 1987 vybojoval stříbro. Na zlatou trofej dosáhl jen o rok později. Poté mezi roky 1988-2001 závod vyhrál celkem šestkrát.

Zemřela jedna z největších osobností automobilového sportu a výrazná tvář legendárního závodu Rallye Dakar. "Monsieur Dakar", jak mu bylo přezdíváno, má na svém kontě druhou nejlepší bilanci pódiových umístění, před ním je již jen nedostižný Stéphane Peterhansel. Byl také mnohonásobným držitelem ceny Zlatý volant, zvolen českým motoristickým sportovcem století a v roce 2007 obdržel Zlatý volant za celoživotní přínos motoristickému sportu.

28. října 2017 Karel Loprais převzal z rukou českého prezidenta Miloše Zemana české státní vyznamenání, medaili za Zásluhy.

 Karel Loprais byl ženatý, má dva syny a bydlel ve Frenštátu pod Radhoštěm. Poslední rozloučení s Karlem Lopraisem proběhne 22. ledna ve Frenštátě pod Radhoštěm.

Nahlásit chybu
MTTA - stavební firma s.r.o. - pracoviště Hlučín
Hlučín
od 30 000 do 50 000 Kč/měsíc

Detail

Centrum pro zdravotně postižené Moravskoslezského kraje o.p.s., Ostrava a okolí
Ostrava
od 42 000 do 50 000 Kč/měsíc

Detail

Stračena Pub s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 22 600 Kč/měsíc

Detail