Předpověď počasí počítá se špatnými rozptylovými podmínkami i na středu.
Přestože se kvalita ovzduší v důsledku ekologických opatření v průmyslových provozech a také v lokálním vytápění dlouhodobě zlepšuje, v době inverze se hodnoty prachu dostávají nad stanovené limity. Sledovaný je zejména polétavý prach, a to u prachových částic o velikosti 1, 2,5 a 10 mikrometrů. Měří se i v hodinových intervalech na několika stanicích v celém kraji, limit je však stanoven pouze u PM10 a jeho 24hodinovém průměru, kdy činí 50 mikrogramů v kubickém metru vzduchu. Okamžité hodnoty bývají vyšší několikanásobně a výjimkou v minulosti nebyla ani koncentrace přes 800 mikrogramů.
Pro obyvatelstvo v zasažených lokalitách jsou důležitější okamžitě hodnoty, podle kterých mohou lidé omezovat pohyb ve venkovním prostředí.
Prašnost se začala zvyšovat v úterý po 16. hodině. Ve 22 hodin už stanice na Ostravsku, Karvinsku a Frýdecko-Místecku zaznamenávaly hodnoty okolo 100 mikrogramů PM10 v kubickém metru vzduchu a stále vzrůstaly. Ani na jedné stanici však nepřekročily 200 mikrogramů. Zvrat k lepšímu nastal po půlnoci, kdy se množství prachu ve vzduchu začalo snižovat.
Aktuální informace o znečištění ovzduší
Graf znázorňuje vývoj prašnosti v Karviné. Zdroj: ČHMÚ
Hygienici a lékaři doporučují v době zvýšeného znečistění ovzduší hlavně lidem starším, dětem a nemocným omezit pobyt venku, včetně aktivního sportování. Větrat vnitřní obytné nebo pracovní prostory by se mělo jen krátce a intenzivně.
Smog může vyvolat především dýchací obtíže. Doporučuje se zvýšit přísun vitamínů, zejména vitamínu C, nekouřit, vyhýbat se zakouřeným prostorám.
Graf znázorňuje vývoj prašnosti v Rychvaldě. Zdroj: ČHMÚ
Jak neviditelný prach škodí lidskému zdraví?
Monitorovací stanice v regionu ve svých filtrech zachycují prachové částice o velikosti 10, 2,5 a některé i 1 mikrometru. Oficiální limit je stanoven pouze pro tzv. prašný aerosol s částicemi velikosti 10 mikrometrů, a to za přesně stanovených podmínek.
Prachové částice různých velikostí obsahují v průmyslových oblastech těžké kovy a jedy. Agresivnější jsou přitom menší částice, které pronikají hlouběji do organismu. Zatímco prach PM10 je při vdechování zachycen už na sliznicích v horní části cest dýchacích a do organismu se dostává spíše polykáním, menší částice pronikají až do plic, kde se usazuje. V obou případech pak škodlivé látky ovlivňují zdraví člověka podporou vzniku nemocí nebo komplikováním už probíhajícího onemocnění.