Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zaměstnancům třineckých hutí letos vzrostou mzdy až o 2 500 korun

V Třineckých železárnách skončilo kolektivní vyjednávání. Představitelé hutě a odborů podepsali kolektivní smlouvu na 3 roky. Každý rok se díky ní bude formou dodatku upravovat výše mezd. Jen letos si někteří zaměstnanci železáren polepší na výplatě až o 2 500 korun.

Díky dohodnutému základnímu růstu vzroste na konci roku 2022 průměrná mzda z loňských 38 353 korun na 39 710 korun. Pokud firma splní plánovaný hospodářský výsledek, díky mimořádným odměnám by pak průměrná mzda zaměstnance Třineckých železáren mohla překročit 40 000 korun.

Ivo Žižka, ředitel pro personalistiku a vnější vztahy: "Základní růst představuje navýšení mzdy v průměru o 1 700 korun, u směnových zaměstnanců až o 2 500 korun. Valnou část navýšení jsme totiž směřovali do motivačních složek zejména zaměstnanců v nepřetržitém provozu."

Huť se k navýšení mezd odhodlala i přesto, že v ji v letošním roce čeká extrémní růst nákladů na energie, které přesáhnou 5,5 miliardy korun. Je to o 1,4 miliardy více než v loňském roce. Předpokládá se také růst dalších nákladů v souvislosti s připravovanými projekty ke snižování uhlíkové stopy dle Zelené dohody. Do hospodaření firmy vstupuje také masivní růst nákladů na emisní povolenky a vstupní suroviny.

Jan Czudek, generální ředitel hutě: "Přichází náročné období, které musíme ustát. S ohledem na zvyšování životních nákladů však nemůžeme zapomínat na zaměstnance."

I letos proto apeluje na úspory, které bude firma hledat ve všech provozních činnostech, investicích i zaměstnanosti s cílem zvýšení efektivity výroby. 

V kolektivní smlouvě je kromě jiného navýšeno finanční plnění v případě ztráty zdravotní způsobilosti. Vyšší budou také částky při pracovních a životních jubileích, které zaměstnavatel vyplácí dle určitého počtu let pracovního poměru.

Ivo Žižka, ředitel pro personalistiku a vnější vztahy: "Například po pěti letech práce pro huť firma vyplatí jednorázovou odměnu 3 000 korun, po 25 letech je to 12 000 korun a podobně. Jde o mimořádné poděkování loajálním dlouholetým zaměstnancům."

Za pozitivní zprávu pro zaměstnance kromě navýšení mezd a dalších výhod z podnikové kolektivní smlouvy považujeí odbory rovněž novinku v kolektivní smlouvě týkající se volitelných benefitů.

Marcel Pielesz, předseda ZO OS KOVO TŽ: "Zaměstnanci získají na celý rok benefit v jednotné výši 5 000 korun, který si mohou rozdělit do různých nabízených aktivit zejména pro své zdraví."

Kolektivní smlouvu podepsali představitelé hutě se zástupci odborů v úterý 18. ledna.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy